Ciężarowka z czołgiem wbiła się w bariery na autostradzie. Zawiodła opona

Ważący ponad 55 ton czołg Leopard 2A4 wbił się w barierki ochronne i ekrany akustyczne na holenderskiej autostradzie A12. Na szczęście nikomu nic się nie stało, chociaż kierowcy musieli przygotować sie na kilkanaście godzin korków.

Do nietypowego zdarzenia doszło w poniedziałek na autostradzie A12 w okolicach Reeuwijk. Kierowcy jadący w kierunku Utrechtu przez kilkanaście godzin liczyć się musieli ze sporymi utrudnieniami, w czasie których ekipy ratunkowe usuwały z drogi rozbity wojskowy zestaw do transportu czołgów. W czasie akcji zablokowane były trzy z czterech pasów autostrady A12.

Leopard 2A4 na barierkach autostrady A12. Winna opona

Z relacji kierowcy wynika, że bezpośrednią przyczyną kolizji był wystrzał prawej przedniej opony ciągnika siodłowego DAF XF95 6x4. Kierowca nie miał najmniejszych szans na opanowanie zestawu, którego masa całkowita grubo przekracza 70 ton.

Reklama

Jak relacjonuje na Twitterze świadek i uczestnik akcji ratunkowej - holenderski funkcjonariusz służby drogowej - WIS_Nick - operacja wymagała użycia aż dwóch dźwigów. W pierwszej kolejności trzeba było podnieść z uszkodzonej naczepy Leoparda 2A4, którego masa w podstawowej wersji przekracza 55 ton. Następnie dźwigi zajęły się samym zestawem.

Leopard 2A4 - koń roboczy polskich pancerniaków

Leopard 2 w wersji A4 to obecnie etatowy czołg Wojska Polskiego. Aktualnie polscy żołnierze eksploatują blisko 250 Leopardów 2 w różnych wersjach.

Pierwsze Leopardy 2A4 pojawiły się w Polsce w 2002 roku. Polska zapłaciła za 128 wozów (wraz w wozami wsparcia, jak np. transporterami opancerzonymi, ciągnikami do transportu, wozami dowodzenia czy ewakuacji medycznej) skromną jak na wartość pojazdów kwotę 90 mln zł.

Podobnie, jak w przypadku nowej umowy na dostawę 116 używanych amerykańskich czołgów Abrams M1A1 SA, zapłaciliśmy jedynie za rozkonserwowanie i transport sprzętu.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: autostrada
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy