Reklama

Alfy Romeo na Litwie

Mają swoje rajdy profesjonaliści mają je także dziennikarze motoryzacyjni, którzy co roku walczą w eliminacjach Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski Dziennikarzy. Ale tylko raz w roku reprezentanci Polski wyjeżdżają na międzynarodowe zawody na Litwę, gdzie odbywa się bodajże najciekawsza i najlepiej zorganizowana a jednocześnie najtrudniejsza i najsilniej obsadzona impreza tego typu na starym kontynencie.

Tym razem na rajd na Litwę zostały zaproszone dwie załogi. Nasi ludzie - którzy wystartowali 2-litrowymi alfami romeo 156 (jedna w wersji TS, druga w w wersji JTS) spisali się ze zmiennym szczęściem.

Reklama

Tarptautinis žurnalistu ralis "Lietuva 2003", czyli dziennikarski rajd samochodowy na Litwie odbywał się już po raz ośmy. Tym razem zorganizowany został blisko polskiej granicy. Dziennikarze ścigali się bowiem w okolicach pięknych Druskininkai (Druskienniki) nad malowniczym Niemnem. Znakomita obsada i organizacja, aż 24 prób sportowych (w tym cztery kilkukilometrowe odcinki specjalne usytuowane na ścieżkach rowerowych (sic!) w pięknej Puszczy Orańsko - Druskiennickiej oraz spora dawka adrenaliny zwłaszcza podczas kryteriów ulicznych w centrum Alytusa, Mariampola i Druskiennik a także wyścigu na torze koło Kowna sprawiło, że dziennikarze czuli się jak prawdziwi rajdowcy.

Przez dwa pierwsze dni nasze załogi mogły cieszyć się znakomitymi rezultatami. Podczas jednego z odcinków specjalnych (6-cio kilmetrowy OS bięgnący wąską leśną asfaltową drogą) załoga jadąca w barwach INTERIA.PL "wykręciła" najlepszy czas w pokonanym polu zostawiając kilka napędzanych na cztery koła Subaru Imprez a także Toyotę celicę 4wd, dwa focusy ST170 i peugeota 206 RC.

W rezultacie po pierwszym etapie składającym się z 6 prób nasi reprezentanci sklasyfikowani byli na czwartym miejscu. Także druga "polska" Alfa jechała bardzo szybko.

Decydujące o losach załogi INTERIA.PL okazał drugi etap, na którym to uszkodzona została miska olejowa "stopięćdziesiątkiszóstki" twin spark. Wyciek oleju z odcinka na odcinek był większy co spowodowało konieczność wycofania się naszej załogi z rajdu.

Na szczęście na "placu boju" pozostała druga polska załoga jadąca w barwach kieleckiego "Echa Dnia". Nasi koledzy swoim "JTS"-em z odcinka na odcinek jechali szybciej, ale nie ustrzegli się nawigacyjnego błędu, co spowodowało, że zamiast na 9 w "generalce" rajd zakończyli na miejscu 11.

Jak na debiutantów w rajdzie na Litwie to wynki więcej niż przyzwoity zwłaszcza, że załoga ta zajęła 2 miejsce w klasie samochodów do 2000 ccm pojemności.

Cały rajd wygrała załoga Linas Butkus- Rolandas Adomënas na bardzo szybkim Peugeocie 206 RC, na drugiej pozycji sklasyfikowano załogę Mindaugas Grinius - Adomas Đablevičius na Subaru Imprezie a na trzeciej mieszana ukraińsko-litewska załogę Aleksej Močianov - Evaldas Čirba na najnowszej wersji Surabu Imprezy. Polacy Grzegorz Zakrzewski - Mateusz Dudzik skasyfikowani zostali na miejscu 11.

Wyniki Rajdu Litwa 2003

1. Linas Butkus- Rolandas Adomënas (Peugeot 206 RC)

2. Mindaugas Grinius - Adomas Đablevičius (Subaru Impreza)

3. Aleksej Močianov - Evaldas Čirba (Subaru Impreza)

4. Vitoldas Milius- Rimantas Zapalskis (Subaru Impreza)

5. Dainius Leonavičius- Gintautas Misiukevičius (Toyota Celica 4wd)

6. Donatas Stanionis Darius Baltramiejűnas (Ford Focus TDCi)

7. Arűnas Volungevičius - Ţilvinas Ţeromskas (Renault Megane)

...

11. Grzegorz Zakrzewski - Mateusz Dudzik (Alfa Romeo 156 JTS)

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: impreza | załoga | rajd | romeo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje