Reklama

5 kategorii na autostradach...

Od kilkunastu dni obowiązuje rozporządzenie ministra infrastruktury dotyczące sposobu ustalania opłat za autostrady.

Przewidzianych jest w nim pięć kategorii, według których pobierane będą opłaty za przejazd autostradą. Są to motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach; samochody o dwóch osiach, z których co najmniej jedna ma koło bliźniacze i auta o dwóch osiach z przyczepami; samochody o trzech osiach i o

dwóch, z których choćby jedna ma koła bliźniacze, z przyczepami; samochody o więcej niż trzech osiach, o trzech osiach z przyczepami i o więcej niż trzech osiach z przyczepami i pojazdy mieszczące się w kategoriach od 1 do 4 i te których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym.

Oprócz kategorii na ostateczną kwotę opłaty wpływają również: liczba przejechanych kilometrów, nacisk na oś lub ciężar pojazdu. Opłaty mogą być abonamentowe, zryczałtowane za przejazd w danej kategorii pojazdu, lub jednorazowe, w przypadku których są możliwe bonifikaty.

Reklama

Jak wyjaśnia Ministerstwo Infrastruktury, stawki opłat za przejazd autostradą mogą być zmieniane tylko wtedy gdy koncesjonariusz ustalił to z generalnym dyrektorem dróg krajowych i autostrad.

Zmiany nie mogą być częstsze niż co sześć miesięcy, chyba że ustalone stawki okazały się za wysokie imają niekorzystny wpływ na ruch na autostradzie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przejazd | samochody | opłaty | infrastruktura

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy