RAM

Środa, 10 stycznia 2024 (18:37) Aktualizacja Piątek, 12 stycznia 2024 (12:37)
Koncern Dodge jest obecnie własnością międzynarodowego holdingu motoryzacyjnego Stellantis. RAM to z kolei wydzielona w 2009 roku firma, która zajmuje się wyłącznie produkcją pickupów i aut dostawczych. Samą nazwę świat motoryzacyjny poznał po raz pierwszy w 1971 roku. Jednak dopiero w 1981 roku zyskała największą sławę z uwagi na Dodge’a RAM – najpopularniejsze auto tej firmy.
RAM - najważniejsze informacje
Obecnie firma RAM jest najbardziej znana z modelu Pickup, który w Stanach Zjednoczonych uzyskał status kultowego. /materiały prasowe

RAM - najważniejsze informacje

  • Data powstania:

    2009

  • Kraj:

    Stany Zjednoczone (USA)

RAM Trucks. Co to za firma?

Firma RAM, wydzielona jako osobny podmiot dopiero w 2009 roku, zajmuje się wyłącznie produkcją samochodów przeznaczonych dla klientów profesjonalnych. Jej pojazdy osobowe i auta dostawcze upodobali sobie właściciele firm oraz osoby prywatne ceniący ich wieloletnią trwałość, wysoką moc oraz doskonałą ładowność.

Obecnie firma RAM jest najbardziej znana z modelu Pickup, który w Stanach Zjednoczonych uzyskał status kultowego. Auto jest ucieleśnieniem amerykańskich upodobań względem motoryzacji – jest duże, długie aż na niespełna 610 cm, szerokie na 201 cm. Może pomieścić od 2 do 5 osób na pokładzie przy masie własnej równej nawet 3,5 t. Stanowi konkurencję między innymi dla Toyoty Tundry, Nissana Titana, Chevroleta Silverado oraz GMC Sierry.

Firma uległa presji względem trendu wprowadzania do oferty samochodów elektrycznych. W 2023 roku zaprezentowała specjalny model, będący konkurencją dla Forda F150 w wersji Lightning – RAM 1500 REV. To samochód zasilany elektrycznie z pojemnymi akumulatorami, dzięki którym zasięg w trybie mieszanym może wynieść nawet niemal 800 km.

Historia RAM Trucks

Firma Dodge powstała w 1913 roku w Stanach Zjednoczonych, co czyni ją jedną z najstarszych w USA. Producent od razu zajął się produkcją pojazdów, zaczynając od stworzenia od podstaw rywala dla Forda T, będącego ówczesnym hitem sprzedaży. Później firma dostarczała pojazdy wojsku USA w trakcie I i II wojny światowej.

Firma Dodge w 1971 roku wprowadziła na amerykański rynek pierwsze auto ze sformułowaniem „RAM” w nazwie. Był to RAM Van –  samochód dostawczy przeznaczony do prac komercyjnych, produkowany w pierwotnej formie od 1971 do 1978 roku. Nazwa RAM zyskała prawdziwą sławę jednak dopiero w 1981 roku. Wtedy też na rynku pojawił się prawdziwy hit sprzedaży firmy Dodge – model RAM, wielki, pełnowymiarowy pickup o ogromnej mocy, dużej pojemności i z dużym prześwitem. Samochód upodobali sobie farmerzy oraz właściciele różnych firm działających np. w branży budowlanej.

Koncern Dodge, chcąc nieco odsunąć zbędne konotacje z własną firmą, wydzielił pod koniec 2009 roku RAM jako oddzielnego producenta wyłącznie pickupów i aut dostawczych. Obecnie RAM ma w portfolio tylko kilka samochodów przeznaczonych głównie do zadań komercyjnych, w tym: RAM 700, RAM 1000, RAM Pickup, RAM ProMaster Van, RAM ProMaster City i wiele innych.

RAM Trucks w Polsce

Firmy Dodge i RAM są dostępne w oficjalnych sieciach dealerskich w Polsce już od kilku lat. Polscy klienci mogą zakupić auta dostosowane w pełni do ruchu w Europie. Jest to możliwe w kilku wyselekcjonowanych punktach rozlokowanych w całej Polsce. Można zdecydować się na model już gotowy bądź dopiero przeznaczony do produkcji. 

RAM Trucks – popularne modele

Dodge RAM był produkowany w czterech generacjach przed wydzieleniem firmy RAM. Pierwsza generacja była oferowana od 1981 do 1993 roku, druga od 1993 do 2002 roku, trzecia od 2001 do 2009 roku, a czwarta od 2008 do 2010 roku. 

Po wydzieleniu firmy RAM koncern Dodge wprowadził do oferty do tej pory dwie generacje – pierwsza była produkowana od 2010 do 2018 roku, a druga od 2018 roku aż do teraz. Samochód reprezentuje klasę pickupów. Zapewnia imponujące połączenie potężnej mocy z komfortem oraz ponadprzeciętną funkcjonalnością. Auto występuje w szerokiej gamie silnikowej – jako Heavy Duty, Rebel, TRX, REV, Ramcharger. RAM Pickup występuje także jako wersja 1500, 2500 i 3500, które określają jego zastosowania.

RAM Trucks z prestiżowymi nagrodami

Dodge RAM i RAM Pickup to auta, które zdobyły na przestrzeni wielu lat produkcji mnóstwo prestiżowych nagród. Pojazdy otrzymały między innymi miano Truck Of The Year od magazynu Motor Trend w 1994, 2003, 2010, 2013 i 2014 roku. To sprawiło, że RAM stał się jedną z najbardziej docenionych firm w USA w sektorze ciężarówek.

Logotyp firmy RAM prezentuje potężną i imponującą głowę barana, która na dobre zadomowiła się w amerykańskiej motoryzacji. Symbolizuje siłę, wytrzymałość i surowość – cechy charakterystyczne dla wszystkich samochodów tej marki – od aut dostawczych, aż po pickupy.