Mercedes AMG GT

Mercedes AMG GT - najważniejsze informacje
Na zakup Mercedesa AMG GT mogą sobie pozwolić nieliczni. Cena nowego auta: ponad milion złotych. /materiały prasowe

Mercedes AMG GT - najważniejsze informacje

Mercedes AMG GT to najszybszy seryjnie produkowany 4-drzwiowy samochód. Od 0 do 100 km/h rozpędza się w 3,2 s. Na torze osiąga wyniki zbliżone do klasy supersamochodów. Da się nim też komfortowo pojechać całą rodziną na wakacje. 

Historia Mercedesa AMG GT 

Mercedes AMG GT jest drugim (po SLS AMG) samochodem, który w całości został zaprojektowany przez słynnych inżynierów AMG.

Zaprezentowano go w 2014 roku podczas Paris Motor Show. Seryjna produkcja rozpoczęła się w tym samym roku, a pierwsze modele wyjechały na ulice w 2015 roku.

Wersje GT S i GT R od 2015 roku pełnią funkcję samochodu bezpieczeństwa podczas zawodów F1.

Mercedes AMG GT– generacje

Dotychczas wyprodukowano jedną generację Mercedesa AMG GT. Pierwsze modele jednak znacznie różnią się od późniejszych. Od 2014 do 2018 roku samochód występował jedynie w 2-drzwiowych wersjach coupé i roadster.

Później zaczęły powstawać również wersje 4-drzwiowe, dzięki którym samochód stał się znacznie bardziej praktyczny. W 2018 i 2020 roku pojazd dwukrotnie przechodził lifting.

Równolegle powstawały też wyścigowe modele Mercedesa AMG GT, a od 2021 roku produkowana jest specjalna wersja Black Series, przeznaczona wyłącznie na tor.

Mercedes AMG GT – dane techniczne 

Wszystkie modele Mercedesa AMG GT to 2- lub 4-drzwiowe, tylnonapędowe roadstery lub coupé. Do 2021 roku wychodziły wyłącznie z silnikami benzynowymi o mocy od 367 do ponad 700 KM. W 2021 roku wyszła też wersja hybrydowa (plug-in) o mocy 843 KM.

Dla poprawienia osiągów pojazdu, w 90% wykonano go z aluminium, a do produkcji fragmentu podłogi wykorzystano magnez.

Mercedes AMG GT – opinie kierowców 

Na zakup Mercedesa AMG GT mogą sobie pozwolić nieliczni. Ceny nawet używanych modeli rozpoczynają się od kilkuset tysięcy złotych. Za nowy samochód trzeba zapłacić znacznie ponad milion złotych.

Auto jest za to warte każdej wydanej złotówki. Testerzy twierdzą, że za tę kwotę dostaje się tak naprawdę dwa samochody w jednym – sportową maszynę, którą bez problemu można wyjechać na tor, oraz rodzinny i wygodny pojazd.

Wszystko dzięki zaawansowanej elektronice i kilku trybom jazdy (w tym „komfort” czy „sport”), które sprawiają, że w kilka chwil można zmienić charakterystykę samochodu.

Wersja 4-drzwiowa umożliwia wygodną jazdę nawet 5 osobom. Co istotne – nawet wtedy zachowa ona znakomite właściwości jezdne. Samochód jest przestrzenny, a wszyscy pasażerowie (nawet siedzący na tylnej kanapie) mają wystarczająco dużo miejsca na nogi.

Bagażnik pomieści jedną dużą walizkę. Minusem może być wysoki próg, który utrudnia włożenie cięższego bagażu. Poza tym to pojazd niemalże idealny.

Mercedes AMG GT - Wiadomości