LEVC

Wtorek, 9 stycznia 2024 (19:29) Aktualizacja Piątek, 12 stycznia 2024 (11:07)
EVC – London Electric Vehicle Company – to firma, która skupia działalność wokół projektowania oraz produkcji samochodów elektrycznych. Koncern pochodzi z Anglii, a jego historia częściowo sięga 1908 roku. Mimo to firma dopiero w 2017 roku zajęła się na dobre opracowywaniem nowej technologii w branży e-mobility.
LEVC - najważniejsze informacje
Pojazdy LEVC cieszą się obecnie w naszym kraju dość niewielką popularnością, lecz zainteresowanie nimi sukcesywnie wzrasta. /Getty Images

LEVC - najważniejsze informacje

  • Data powstania:

    1908 r.

  • Kraj:

    Wielka Brytania

LEVC. Każdy zna auta tej marki

Firma LEVC, istnieje od 1908 roku, początkowo jako London Taxis International lub The London Taxi Company. W 2006 roku stała się własnością chińskiego koncernu motoryzacyjnego Geely. To pozwoliło brytyjskiej firmie rozwinąć skrzydła i skupić się na projektowaniu oraz produkcji wysokojakościowych samochodów osobowych, głównie taksówek.

Producent ma siedzibę w Coventry w Anglii i jest spółką zależną koncernu Geely, który od lat inwestuje duże fundusze w zakup i rozwój rokujących start-upów. Jedną z ważniejszych inwestycji była właśnie firma London Taxi Company, która na przestrzeni kolejnych lat została przekształcona w London Electric Vehicle Company.

Obecnie firma ma do dyspozycji duże know-how zdobywane latami przez Geely oraz jej spółki zależne, jak i dużą liczbę fabryk. W jednej z nich jest dostępna linia produkcyjna o wartości niespełna 100 mln funtów, w której pracuje 1000 wykwalifikowanych ekspertów. Co więcej, dzięki w zasadzie nieograniczonym funduszom koncernu Geely, firma LEVC mogła wydać aż 500 mln funtów na opracowanie i wdrożenie do produkcji nowej taksówki. Ten przełomowy moment w jej historii nastąpił w pierwszej połowie 2015 roku.

Historia LEVC

Firma LEVC, która początkowo działała pod zupełnie inną nazwą – Mann & Overton Limited – rozpoczęła przygodę od importu samochodów osobowych do Wielkiej Brytanii. Auta po ich dostosowaniu do przepisów panujących wówczas w Anglii szybko objęły cały rynek taksówkarski. Już do 1914 roku importowany model stał się najpopularniejszą taksówką w mieście stołecznym – Londynie. 

W połowie XX wieku firma Mann & Overton Limited, wraz z kilkoma innymi podmiotami, rozpoczęła produkcję taksówki zaprojektowanej samodzielnie od podstaw – modelu FX3. Samochód ten był protoplastą dla Black Cab, nazwy oznaczającej po prostu czarną taksówkę. W kolejnych latach taksówki firmy stawały się coraz popularniejsze. Powstał także model FX4. Jednym z tych aut jeździł Książę Karol po terenie Pałacu Buckingham. W 1985 roku firma weszła do portfolio holdingu Manganese Bronze Holdings, tworząc wraz z Carbodies wspólny koncern – London Taxis International.

Później nastąpiła długa przerwa w działalności, która trwała do 1997 roku. W tym roku do oferty firmy weszła taksówka TX1, zgodna z panującą wówczas normą emisji spalin Euro 1. W 2002 roku zastąpiła ją generacja TX2, zgodna z normą Euro 2.

Duże zmiany zaszły ponownie w 2006 roku, kiedy to koncern Geely zainteresował się firmą Manganese Bronze Holdings. Początkowo współpraca opierała się na zasadzie join-venture pomiędzy tymi dwoma dużymi koncernami. Rok później do oferty wszedł model TX4. 

W 2013 roku umowa joint-venture przeobraziła się w zmianę własności firmy. London Taxis International stała się kolejnym przedsiębiorstwem wykupionym przez Geely. W 2017 roku firma przekształciła się w LEVC – London Electric Vehicle Company, którą pozostaje aż do teraz. W centrum badawczym o wartości 500 mln funtów eksperci opracowują nowe technologie, w tym napędy elektryczne. LEVC dzięki temu wprowadza na rynek unowocześnione taksówki z bezemisyjnymi silnikami elektrycznymi.

Samochody LEVC w Polsce

Od niedawna w Polsce można z łatwością zamówić różnorodne samochody LEVC, w tym sztandarowe modele: VN5, TX Shuttle oraz TX Taxi. Wszystkie są dostępne w dystrybucji oficjalnej, dlatego u dealera można złożyć zamówienie na pojazdy skonfigurowane i dostosowane do potrzeb nabywcy. 

Pojazdy LEVC cieszą się obecnie w naszym kraju dość niewielką popularnością, lecz zainteresowanie nimi sukcesywnie wzrasta. Wynika to z tego, że przedsiębiorcy dostrzegają zalety pojazdów elektrycznych i ich przewagę nad spalinowymi. Ich atutem są koszty operacyjne, które są znacznie niższe dzięki taniemu ładowaniu akumulatorów elektryków LEVC. 

Popularne modele samochodów LEVC

Wśród pojazdów LEVC warto wyróżnić VN5. To samochód typu van, wyposażony w układ hybrydowy opracowany przez tę brytyjską firmę z chińskim kapitałem. Auto cechuje się dużą pojemnością, minimalnymi kosztami eksploatacyjnymi oraz nietuzinkowym wyglądem nawiązującym bezpośrednio do stylistyki retro.

W ofercie znajduje się także model TX – elektryczna taksówka z 3-letnią gwarancją na pojazd oraz 5-letnią na akumulator w standardzie. Samochód jest wyposażony w identyczny układ napędowy i, podobnie jak inne auta z gamy, zapewnia minimalne wydatki na paliwo oraz bieżące utrzymanie. Ponadto samochód cechuje się dużą ilością miejsca wewnątrz.

Wszystkie pojazdy LEVC mają jeden z najmniej awaryjnych systemów typu Plug-In Hybrid, w którym znajduje się silnik elektryczny oraz spalinowy. Ten drugi nie napędza jednak kół, a służy wyłącznie do doładowania akumulatora w razie niedoboru energii.

LEVC inwestuje w elektromobilność

Firma LEVC przeznacza ogromne fundusze na research & development, w ramach którego opracowano między innymi nowoczesny i wysokowydajny napęd hybrydowy. Dzięki temu można z łatwością pokonać dystans całkowity rzędu 500 km (na baterii nawet około 100 km). Takie rozwiązanie czyni samochód nie tylko bezemisyjnym, ale także wydajnym.