Reklama

Formuła 1 wróci do RPA?

Republika Południowej Afryki stara się o przyznanie organizacji Grand Prix Formuły 1 dla Kapsztadu od 2013 roku.

Byłby to powrót do wyścigów w tym kraju po 20 latach, kiedy to w 1993 roku na torze Kyalami pod Johannesburgiem rywalizowali kierowcy.

Planuje się zorganizowanie wyścigu ulicznego w Kapsztadzie na wzór Grand Prix Monako. Trasa wiodłaby wzdłuż Oceanu Atlantyckiego i obok stadionu, na którym w 2010 roku rozgrywano mecze piłkarskich mistrzostw świata. Jednak jeden z ważnych urzędników miejskich ostrzegł, że wysokie koszty imprezy mogą zniweczyć te plany.

"Korzyści z wyścigu Formuły 1 wydają się fascynujące, jednak musimy zwracać uwagę na koszty goszczenia kolejnej wielkiej imprezy sportowej i na to, jak może ona wpłynąć na interesy miasta" - powiedział dyrektor wykonawczy ds. ekonomii i rozwoju społecznego oraz turystyki we władzach Kapsztadu Mansoor Mohamed.

Reklama

Dodał, że według wstępnych wyliczeń koszt wyścigu F1 wyniósłby miliard randów (142,2 miliona dolarów). Poinformował także, że ostateczna decyzja, czy wesprzeć starania o imprezę zapadnie w ciągu sześciu do dwunastu miesięcy.

Mimo to Cape Town Grand Prix Bid Company, która opublikowała szczegóły swego planu, uważa, że czterodniowa impreza przyniosłaby miastu ogromne korzyści ekonomiczne.

"W przeciwieństwie do takich światowych imprez jak mistrzostwa świata FIFA i igrzyska olimpijskie, odbywających się co cztery lata, wyścig F1 jest co roku i przynosi znaczące dochody" - twierdzi rzeczniczka firmy Esther Henderson.

Impreza w Kapsztadzie planowana jest na marzec. Uliczny tor miałby długość 5,7 km. Wiódłby od podmiejskiej dzielnicy Green Point, obok malowniczej Góry Stołowej i wykorzystałby urządzenia Cape Town Stadium, który w ten sposób mógłby uniknąć losu niewykorzystywanych obiektów piłkarskich, zwanych "białymi słoniami".

PAP

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy