Nawigacja samochodowa za grosze. Którą wybrać?
Mimo że automapę ma dziś w swoim smartfonie prawie każdy z nas, popularność samodzielnych nawigacji samochodowych nie maleje. Nic dziwnego: są one przecież znacznie dokładniejsze – a do tego wygodniejsze i prostsze w obsłudze – od nawigacji domyślnie instalowanych w telefonach.
W sklepach ze sprzętem elektronicznym, jak oleole.pl, znajdziemy tak bogaty wybór urządzeń, że czasem trudno nam odnaleźć się w gąszczu dostępnych opcji. Postanowiliśmy w związku z tym sprawdzić, na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupów.
Najważniejszym elementem każdej nawigacji satelitarnej jest ekran. To przecież na nim wyświetlane są mapy, wskazówki dotyczące przejazdu oraz inne informacje, dzięki którym kierowca może podróżować w sposób sprawny i bezproblemowy. Przyjmuje się, że wielkość wyświetlacza powinna być nie mniejsza niż 5 cali i nie większa niż 7 cali - urządzenie tej wielkości nie zdoła nam jeszcze zasłonić pola widzenia, a do tego zapewni nam łatwą i wygodną obsługę. W przypadku nawigacji satelitarnych o mniejszej przekątnej kierowca może mieć tymczasem problem z trafieniem w przyciski wyświetlane na ekranie albo z dostrzeżeniem detali - nazw ulic, wskazówek nawigacyjnych - wyświetlanych przez urządzenie.
Nie mniej istotna jest również jasność ekranu. Im większa, tym lepiej - to właśnie dzięki temu parametrowi z nawigacji można korzystać bez przeszkód nawet w mocnym słońcu. Sprawą drugorzędną jest natomiast rozdzielczość wyświetlacza. Choć w przypadku ekranów montowanych w telewizorach, notebookach, smartfonach czy tabletach standardem jest już rozdzielczość wynosząca co najmniej 1920x1080 pikseli (Full HD), to w nawigacjach GPS wciąż wykorzystuje się ekrany, których nominalna rozdzielczość nie przekracza zwykle 800x800 pikseli. Nic dziwnego: urządzenia tego rodzaju nie służą przecież do odtwarzania multimediów. Wystarczy wobec tego, że wyświetlany na nich obraz będzie po prostu jasny, wyraźny i czytelny - nawet w "pełnym słońcu" i z nieco większej odległości.
Poszukując najlepszej dla nas nawigacji satelitarnej powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę na to, jakie są jej parametry techniczne. Sprawdźmy zatem, z jaką częstotliwością taktowany jest jej procesor, a także jaki jest rozmiar znajdującej się w niej pamięci RAM i wewnętrznej. Aby urządzenie pracowało w sposób płynny, szybki i bezawaryjny, powinno być wyposażone w procesor o prędkości nie mniejszej niż 1 GHz, pamięć RAM o pojemności wynoszącej co najmniej 256 MB oraz w przynajmniej 2-gigabajtową pamięć wewnętrzną. Taka specyfikacja sprawi, że nawigacja samochodowa będzie działała sprawnie przez długie lata i nie będzie zawieszała się w trakcie pracy.
I choć w świecie urządzeń elektronicznych za lepszymi parametrami idzie zwykle większy komfort użytkowania, to w przypadku nawigacji GPS "więcej" nie zawsze znaczy "lepiej". Takiego sprzętu nie wykorzystuje się przecież do uruchamiania zasobożernych programów użytkowych czy gier wideo. Korzystając z map nie będziemy więc mogli w pełni wykorzystać pełnego potencjału zaszytych w nim podzespołów. Nieco większe znaczenie ma, co prawda, wielkość pamięci operacyjnej RAM, ale wspomniane już wcześniej 256 MB (czy 512 czy 1 GB) powinno się okazać zupełnie wystarczające.
Nie sposób sobie oczywiście wyobrazić jakiejkolwiek nawigacji satelitarnej bez odpowiednio dokładnej i precyzyjnej mapy. Dlatego też podczas zakupów szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na to, z jakich map korzysta urządzenie, w które zamierzamy zainwestować pieniądze. Istotne jest także, jak duży obszar (tj. Polskę, Europę czy świat) obejmują one swoim zasięgiem. Pamiętajmy przy tym, że nawigacja GPS wyposażona tylko w mapę Polski okaże się poza granicami naszego kraju całkowicie bezużyteczna.
Warto również zwrócić uwagę, z jaką częstotliwością producent nawigacji lub dystrybutor oprogramowania zobowiązuje się nam udostępniać aktualizacje map. To, czy mapy, z których korzystamy, są na bieżąco uzupełniane o nowe informacje i szlaki komunikacyjne, ma przecież olbrzymie znaczenie dla komfortu podróżowania. Oczywiście, niektóre urządzenia pozwalają użytkownikom na instalowanie własnych map. Taka możliwość nie jest jednak dostępna we wszystkich urządzeniach (nie każdy lubi również przeprowadzać podobne czynności na własną rękę), dlatego też jeszcze przed zakupem warto sprawdzić, jak mają się sprawy w przypadku urządzenia, które sobie upatrzyliśmy.
Interesującym i pomocnym rozwiązaniem jest również możliwość zmiany trybu wyświetlania obrazu z dwuwymiarowego (2D) na trójwymiarowy (3D). Zdarza się, że przejście w drugi z wymienionych trybów znacząco ułatwia nawigowanie - szczególnie w nieznanym i gęsto zabudowanym terenie.
Ponieważ z nawigacji samochodowej korzysta się w wielu różnych sytuacjach i warunkach, powinna być wyposażona w czytelny i intuicyjny interfejs, który nie będzie rozpraszał kierowcy i da się sprawnie obsłużyć zaledwie kilkoma dotknięciami. Warto również zwrócić uwagę, jak wiele opcji nawigacyjnych czy konfiguracyjnych w nim umieszczono - nawigacja GPS warta naszej uwagi (i pieniędzy) powinna wyświetlać nie tylko przebieg samej trasy, ale też komunikaty o natężeniu ruchu drogowego, o utrudnieniach występujących w danym czasie na drodze (korkach, zatorach, objazdach), a także informacje o najważniejszych punktach POI (point of interest) takich, jak np.: stacje benzynowe, bankomaty, sklepy, hotele, kina, pływalnie, restauracje, urzędy, parkingi itp.
Nawigacja samochodowa narażona jest nie tylko na wstrząsy i wibracje, ale także na działanie wysokich temperatur - zwykle mocuje się ją przecież w okolicach podszybia lub na przedniej szybie pojazdu. Trzeba wobec tego zwrócić uwagę na konstrukcję i ergonomię jej uchwytu, a także na to, jak spasowano poszczególne jej elementy.
Warto również sprawdzić, w jakich temperaturach - tak minimalnych, jak i maksymalnych - dane urządzenie może pracować bezawaryjnie. Przypomnijmy, że wnętrze pozostawionego na nasłonecznionym parkingu pojazdu może się szybko nagrzać do nawet 50-60 stopni Celsjusza. Urządzenie, na które zdecydujemy się postawić, powinno być zatem odporne na działanie temperatur z tego zakresu.
O funkcjonalności danej nawigacji satelitarnej rozstrzyga ostatecznie liczba zaszytych w niej funkcji dodatkowych i uzupełniających. Dlatego też warto szukać urządzeń, w których znajdziemy przynajmniej kilka użytecznych rozwiązań, takich jak np. wyświetlanie informacje o fotoradarach i ograniczeniach prędkości, możliwość rozbudowania pamięci wewnętrznej za pomocą dodatkowej karty pamięci czy zgodność z protokołami Bluetooth i Wi-Fi (dzięki nim mapy można aktualizować łatwo i szybko).
Niektóre nawigacje GPS obsługują również tryb głośnomówiący i mogą być wyposażone w system ułatwiający zmianę pasa ruchu, wideorejestrator jazdy (działający na tej samej zasadzie, co zyskujące obecnie na popularności kamery samochodowe), odtwarzacz plików multimedialnych czy w transmiter FM, wykorzystujący fale radiowe do przesyłania muzyki lub wskazówek nawigacyjnych bezpośrednio do radia samochodowego i głośników pojazdu.