Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia OC i AC?

Na polskim rynku działa wiele firm, które oferują atrakcyjne cenowo ubezpieczenia OC i AC. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne, warto dokładnie sprawdzić jakie warunki oferują poszczególni ubezpieczyciele i wybrać opcję, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Na co więc zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z danym towarzystwem ubezpieczeniowym? Podpowiadamy.

Czy najtańsze ubezpieczenie OC to dobry wybór?

Warto wiedzieć, że zgodnie z polskim prawem ubezpieczyciele muszą dostosować się do wymagań poszczególnych ustaw, a samo OC jest obowiązkowe. Nie ma więc generalnie znaczenia to czy kupimy takie ubezpieczenie w wersji niedrogiej, czy dopłacimy, aby zakupić to samo, ale w innej firmie. Różnica może tkwić w drobnych detalach dotyczących na przykład darmowego assistance lub zniżek na paliwo. Oczywiście w takim przypadku cena adekwatnie rośnie, ale kierowcy i tak wybierają firmę do której są przywiązani, ponieważ do tej pory właśnie tam ubezpieczają się od wielu lat. Jeśli jednak chcemy po prostu spełnić obligatoryjny obowiązek i nie chcemy wczytywać się w zawiłe regulaminy, ani spędzać cennych godzin na odwiedzaniu poszczególnych ubezpieczycieli, to warto rozważyć zakup ubezpieczenia przez internet korzystając z porównywarek typu KioskPolis.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze AC?

Ubezpieczenie AC, czyli Autocasco jest dobrowolne. Chroni właściciela pojazdu przed kradzieżą, uszkodzeniem lub całkowitym zniszczeniem auta. Przy wyborze warto sprawdzić między innymi zakres ochrony oraz sposób wykonania ewentualnych napraw. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe współpracują tylko z określonymi warsztatami, więc warto wiedzieć wcześniej na jakich zasadach odbędzie się rozliczenie kosztów oraz czy możliwe jest w takim przypadku skorzystanie z usług lokalnego mechanika.

Kolejna kwestia, niemniej ważna to dokładne zapoznanie się z regulaminem polisy, której szczegóły zawsze można znaleźć w tak zwanym OWU, czyli Ogólnych Warunkach Umowy. Jeśli tylko mamy czas i możliwość to warto porównać kilka umów i zobaczyć, która opcja wyda nam się korzystniejsza. Przykładowo niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wyłączają lekkomyślność kierowcy - zostawienie kluczyków w widocznym miejscu chociaż na krótką chwilę, a w konsekwencji kradzież auta nie będzie podstawą do wypłaty rekompensaty. Na co więc się zdecydować? Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim wartość auta. Z pewnością nowy pojazd, który niedawno odebraliśmy z salonu będzie dla nas bardzo cennym nabytkiem, który wypada ubezpieczyć od wszelkich nieprzewidzianych sytuacji.

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy