Liderzy rynku samochodów ciężarowych - których producentów najchętniej wybierają Polacy?

Samochody ciężarowe znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w sektorze transportowym, choć uznanie zdobywają niemal w każdej gałęzi przemysłu. W niniejszym artykule przedstawimy liderów w produkcji i sprzedaży samochodów ciężarowych, cieszących się największym zaufaniem wśród Polaków.

Samochody ciężarowe na polskim rynku - sektor odporny na kryzys

Trwająca przez niemal dwa lata pandemia koronawirusa, ciągle wzrastająca inflacja, atak Rosji na Ukrainę, poważne ubytki w ilościach półprzewodników i surowców, a także przerwy dostawach. Te wszystkie czynniki w mniejszym lub większym stopniu przyczyniły się do sytuacji, z jaką spotykamy się w branży motoryzacyjnej. Mamy bowiem do czynienia z problemem produkcji pojazdów na bieżąco, co z kolei, przyczyniło się do znacznego wzrostu ich cen.

Warto jednak zauważyć, iż nie wszystkie sektory branży motoryzacyjnej uległy tej tendencji, gdyż sprzedaż samochodów ciężarowych w ubiegłym roku, w stosunku do roku 2020 wzrosła aż o 58 procent. Co ciekawe można zaobserwować również znaczymy wzrost - 15,4 % w porównaniu do rekordowego 2019 roku. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego rok 2022 również przyniósł wiele pozytywów, jeśli chodzi o sprzedaż ciężarówek.

Jakie marki chętnie wybierają Polacy? Poznaj liderów na rynku samochodów ciężarowych

Wśród producentów aut ciężarowych liderem na polskim rynku jest bezapelacyjnie DAF. Przewaga tej holenderskiej firmy jest znaczna w porównaniu z producentami plasującymi się na dalszych miejscach. W 2021 roku udział DAFa w rynku wyniósł 24% i sprzedał on wówczas w Polsce 7348 egzemplarzy swoich pojazdów. Natomiast w pierwszej połowie 2022 roku klienci zarejestrowali 3643 samochody tej marki, co również jest świetnym wynikiem.

Drugie miejsce w 2021 roku zajęło cenione i lubiane w naszym kraju Volvo, które wówczas sprzedało 5544 swoich pojazdów. Trzecie miejsce w tymże roku należało do marki Mercedes-Benz z 5008 sprzedanymi egzemplarzami. Kolejne miejsca zdobyły firmy MAN, Scania, Renault, Iveco, a także Ford. Te wiodące marki stanowią aż 99,1% całego rynku samochodów ciężarowych w Polsce.

W 2022 roku w samym jedynie czerwcu przybyło 2802 sztuk ciężarówek, co jest świetnym wynikiem, potwierdzającym zapotrzebowanie na tego typu auta w naszym kraju. W tym też okresie w ogólnym rankingu marek stanowiących grupę samochodów o dmc powyżej 3,5 t na pierwszym miejscu znalazł się DAF, który wydał 611 sztuk, zaraz za nim Mercedes-Benz rejestrujący 586 nowych egzemplarzy, następnie Volvo - 545 pojazdów i kolejno: SCANIA - 280 i Renault Trucks - 243.

Rynek używanych ciężarówek w Polsce

Jak wygląda sytuacja na rynku używanych samochodów ciężarowych? W kontekście rynku tego typu pojazdów, warto wspomnieć nie tylko o tych nowych modelach. Zapotrzebowanie na produkty, pochodzące z rynku wtórnego znacznie wzrosło, wraz z ogłoszeniem stanu pandemicznego. Społeczeństwo zaczęło stawiać na tańsze odpowiedniki nowych samochodów ciężarowych. W ubiegłym roku do Polski zostało sprowadzonych dokładnie 35 626 pojazdów, kwalifikujących się jako ciężarówki. Jest to wysoki wynik, zważywszy na to, że w roku 2020 sprzedano ich o ponad 20% mniej. Królują takie modele jak np.: ciężarówki MAN TGS, MAN TGX, Mercedes-Benz Atego, Mercedes-Benz Actros czy Iveco Daily. Watro podkreślić, iż klienci w przeważającej części wyszukują ciężarówki, które mają nie więcej niż 10 lat. Starsze modele cieszą się coraz bardziej słabnącym zainteresowaniem.

materiały promocyjne

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy