Fabia i Octavia: bestsellery Skody niezmiennie przyciągają kierowców

Modele Fabia i Octavia już od lat cieszą się nad Wisłą wielką popularnością. W samym tylko 2019 r. na polski rynek trafiło przeszło 20 tys. egzemplarzy Octavii. Fabia uplasowała się tuż za nią, trafiając do ponad 17 tys. nabywców. Tak dobre wyniki Skody nie powinny być jednak zaskoczeniem dla nikogo: zarówno Octavia, jak i Fabia słyną przecież ze swej niezawodności, wysokiej jakości wykonania i atrakcyjnej ceny. Przypomnijmy, że podstawową wersję Fabii możemy kupić już za 49 tys. zł.

Fabia: komfort i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Znakiem rozpoznawczym obecnej generacji Skody Fabii są jej przednie reflektory. W najwyższym wariancie wyposażeniowym wykonane są w technologii BI-LED. W takim wydaniu obsługują funkcję doświetlania zakrętów, szczególnie przydatną podczas skręcania, manewrowania w ciasnych uliczkach czy parkowania. To jednak niejedyne rozwiązanie, które dba o bezpieczeństwo osób podróżujących na pokładzie Fabii. Auto może zostać również wyposażone w sensory martwego pola, czujniki parkowania z przodu z i tyłu, kamerę cofania czy system Front Assist, który monitoruje na bieżąco, w jakiej odległości od auta znajduje się pojazd poprzedzający i w razie potrzeby inicjuje manewr hamowania awaryjnego.

Na pokładzie Fabii może się również znaleźć 6 poduszek powietrznych, trzypunktowe pasy bezpieczeństwa oraz szereg nowoczesnych rozwiązań ochraniających kierowcę i pasażerów, do których należą m.in. funkcja Rear Traffic Alert, wspomagająca wyjazd tyłem z miejsca parkingowego, system Auto Light Assist, zapobiegający oślepianiu kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka, czy aktywny tempomat ACC. Ten ostatni utrzymuje prędkość ustawioną przez kierowcę i zmniejsza zarazem ryzyko nieprzewidzianych zdarzeń drogowych. Co ciekawe, układ wspomagający ruszanie pod wzniesienia dostępny jest w Skodzie Fabii już standardzie. Nic zatem dziwnego, że w testach zderzeniowych Euro NCAP Fabia otrzymała najwyższą możliwą notę. Przyznano jej 5 gwiazdek, co sprawia, że uchodzi ona w tej chwili za jeden z najbezpieczniejszych samochodów w swojej klasie.

Cenę Skody Octavii sprawdzisz tutaj

Wygoda i nowoczesność

Ale Fabia to nie tylko wysoki poziom bezpieczeństwa. To również komfort, wygoda i nowoczesność. W ramach wyposażenia opcjonalnego dostępne są w niej m.in. duży, panoramiczny dach czy system bezkluczykowego dostępu KESSY, który pozwala na otwarcie pojazdu i uruchomienie silnika bez używania konwencjonalnego kluczyka.

Samochód może być ponadto wyposażony w system SmartLink+, który pozwala odtwarzać muzykę i multimedia zapisane w pamięci smartfonu za pośrednictwem pokładowego systemu infotainment. Daje on również dostęp do wybranych funkcji telefonu komórkowego z poziomu interfejsu wyświetlanego na ekranie znajdującym się na desce rozdzielczej. Fabia może być także wyposażona w najnowocześniejsze systemy łączności, zgodne ze standardem Bluetooth i Wi-Fi (czytnik kart pamięci SD i port USB są dostępne już w wyposażeniu standardowym), dzięki którym kierowca może m.in. błyskawicznie uzyskać dostęp do podstawowych informacji o aucie. 

Przy tym wszystkim Skoda Fabia jest samochodem niezwykle praktycznym. Pojemność jej bagażnika wynosi w jej przypadku 330 litrów, ale przestrzeń tę da się zwiększyć aż do 1150 litrów. Wystarczy tylko złożyć siedzenia tylnej kanapy. W kabinie samochodu znalazły się ponadto mocowania Isofix i system TopTether (oba rozwiązania umożliwiają błyskawiczny montaż fotelików dziecięcych), a także praktyczne schowki na parasol, kamizelkę odblaskową czy śmieci.

Fabia może się jednocześnie pochwalić niewielkim "apetytem" na paliwo. W najoszczędniejszym wariancie silnikowym, samochód spala w cyklu mieszanym zaledwie 5,3 l/100 km (zgodnie z procedurą WLTP). Można wobec tego zaryzykować stwierdzenie, że jest to jeden z najlepszych wyników w klasie aut miejskich i kompaktowych!

Cenę Skody Octavii sprawdzisz tutaj

Octavia: symbol samochodów rodzinnych?

Na pokładzie Octavii znajdziemy jeszcze więcej systemów bezpieczeństwa i układów aktywnie wspomagających kierowcę niż w Fabii. Samochód może być opcjonalnie wyposażony w maksymalnie 9 poduszek powietrznych, trzypunktowe pasy bezpieczeństwa i specjalne zagłówki chroniące kierowcę i pasażerów przed urazami kręgosłupa szyjnego (tzw. uraz biczowy lub zespół whiplash).

Octavia może być również wyposażona w nowoczesne, matrycowe reflektory LED Matrix zapobiegające oślepianiu kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka (a zarazem gwarantujące optymalną widoczność we wszystkich warunkach i sytuacjach) oraz tylne światła LED wraz z dynamicznymi kierunkowskazami. Bezpieczeństwo podnosi także aktywny, predykcyjny tempomat z funkcją rozpoznawania znaków drogowych, układ inicjujący hamowanie awaryjne w nagłych sytuacjach, system zapobiegający przypadkowej, nieplanowanej zmianie pasa ruchu, a także w systemy asystujące kierowcy podczas jazdy w korkach czy w trakcie parkowania tyłem. Octavia, podobnie jak Fabia, uzyskała aż pięć gwiazdek w niezależnych testach zderzeniowych Euro NCAP. Zdaniem ekspertów, zapewnia ona optymalny poziom ochrony wszystkim pasażerom podróżującym na jej pokładzie.

Cenę Skody Octavii sprawdzisz tutaj

Komfort i ergonomia to priorytet


Kierowca, który usiądzie za kierownicą nowej Octavii, może mieć m.in. do dyspozycji wyświetlacz przezierny Head Up-Display oraz dwa panoramiczne, 10-calowe wyświetlacze. O to, by wszystkie trasy pokonywane na pokładzie nowej Octavii przebiegały w przyjemnych i komfortowych warunkach, odpowiedzialne są ergonomiczne, elektryczne fotele przednie z certyfikatem AGR (są podgrzewane i wentylowane, a do tego oferują funkcję masażu i możliwość płynnej regulacji długości siedziska), adaptacyjne zawieszenie, trójstrefowa klimatyzacja Climatronic, konturowe oświetlenie wnętrza czy chowane rolety przeciwsłoneczne.

W skład wyposażenia dodatkowego wchodzą  tutaj również usługi Skoda Connect, umożliwiające błyskawicznie łączenie urządzeń mobilnych z pokładowym systemem infotainment, wbudowana karta SIM, moduł Wi-Fi, indukcyjna ładowarka do telefonu oraz 12-głośnikowy zestaw głośnikowy marki Canton o mocy 600W. W obecnej generacji Octavii po raz pierwszy zastosowano także technologię shift-by-wire, dzięki której biegi zmieniane są w pełni elektronicznie (w ten sam sposób aktywuje się także elektromechaniczny hamulec postojowy).

Nominalna pojemność bagażnika - który, nawiasem mówiąc, da się otworzyć bez kluczyka, za pomocą tylko jednego gestu - wynosi 600 litrów, ale po złożeniu tylnej kanapy można ją zwiększyć aż do 1555 litrów. Walory użytkowe i praktyczne samochodu podnoszą liczne schowki rozlokowane w jego wnętrzu w sposób przemyślany i intuicyjny. Znajdują się one m.in. w boczkach drzwi i w samych drzwiach (to właśnie tam umieszczono schowek na szczotkę), a także w pojemnym podłokietniku Jumbo Box oraz w oparciach foteli przednich wyposażonych w praktyczne kieszenie.

Nowa Skoda Octavia to samochód nie tylko komfortowy, bezpieczny i nowoczesny, ale także nad wyraz oszczędny. Średnie zużycie paliwa w cyklu mieszanym w przypadku rodzinnego sedana Skody waha się bowiem od 4,3 l/100 km do 6,7 l/100 km (w cyklu WLTP).

Cenę Skody Octavii sprawdzisz tutaj

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy