e-TOLL – 7 faktów, o których musisz wiedzieć już teraz

Z systemem e-TOLL musi zapoznać się każdy właściciel samochodu ciężarowego lub autobusu. Już za kilka tygodni tylko system e-TOLL będzie umożliwiał rozliczanie opłat za przejazd takimi pojazdami po płatnych odcinkach dróg. W związku z tym postawiliśmy dzisiaj przybliżyć kilka istotnych faktów i przydatnych informacji związanych z systemem e-TOLL. Jeśli interesuje Was, co nowego wprowadza ten system, zapraszamy do lektury.

System e-TOLL - co to takiego?

e-TOLL to system elektronicznego poboru opłat za przejazdy płatnymi odcinkami dróg. Cały system oparty został na lokalizacji satelitarnej. Każdy pojazd korzystający z e-TOLL musi być wyposażony w specjalny lokalizator GPS oraz usługę monitorowania i przesyłania danych do systemu. Na podstawie tych danych i klasy pojazdu naliczane i pobierane są automatyczne opłaty e-TOLL. System został zaprojektowany w ten sposób, aby wszystko odbywało się w maksymalnie zautomatyzowany sposób.

e-TOLL zamiast viaTOLL - czy to prawda?

Tak, system e-TOLL całkowicie zastąpi system viaTOLL, który przestaje działać 30 września 2021. Do tego dnia wszyscy właściciele pojazdów objętych obowiązkiem opłat, którzy chcą korzystać z płatnych dróg, muszą zarejestrować się w systemie e-TOLL.

Czy e-TOLL jest obowiązkowy?

Tak, korzystanie z systemu e-TOLL jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów lub zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz dla autobusów niezależnie od masy. Każdy właściciel takiego pojazdu przed skorzystaniem z dróg objętych systemem e-TOLL musi założyć i skonfigurować konto oraz wyposażyć pojazd w odpowiedni lokalizator wraz z usługą monitorowania i przesyłania danych.

OBU e-TOLL - co to jest?

OBU, czyli On-Board Unit, to najpopularniejszy rodzaj lokalizatora GPS używanego w ramach systemu e-TOLL. O to, jakie są zalety tego rodzaju urządzeń, zapytaliśmy eksperta: - Zdecydowana większość użytkowników systemu e-TOLL decyduje się na urządzenia OBU. Montaż takiego lokalizatora w pojeździe jest banalnie prosty i niemal zawsze możemy go przeprowadzić samodzielnie. Bardzo dużą zaletą jest również możliwość przeniesienia urządzenia OBU do innego pojazdu - powiedział nam Tomasz Waligóra, prezes firmy https://datasystem.pl/, autoryzowanego partnera systemu e-TOLL. 

Skąd wziąć lokalizator OBU? W ramach systemu e-TOLL mogą funkcjonować wyłącznie urządzenia certyfikowane przez Krajową Administrację Skarbową. Nie możemy więc kupić dowolnego urządzenia GPS. Musimy odwiedzić sklep GPS prowadzony przez jednego z autoryzowanych operatorów OBU. Wraz z samym urządzeniem musimy również wykupić usługę monitorowania i przesyłania danych do systemu. Operator jest bowiem zobowiązany do utrzymania ciągłej transmisji danych z lokalizatora i przesyłania ich do systemu e-TOLL w odpowiednim formacie.

e-TOLL - autostrady, drogi ekspresowe i krajowe

System e-TOLL obejmuje dokładnie te same autostrady oraz odcinki dróg krajowych i ekspresowych, które wcześniej podlegały opłacie w ramach systemu viaTOLL. Z dokładną siecią dróg w systemie e-TOLL możecie zapoznać się na oficjalnym portalu systemu.

e-TOLL - infolinia

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące nowego systemu lub potrzebujecie pomocy przy rejestracji konta, to operator systemu e-TOLL uruchomił specjalną infolinię. Infolinia e-TOLL dostępna jest pod numerem 800 101 101 (numer bezpłatny) dla użytkowników telefonów stacjonarnych oraz +48 22 521 10 10 (numer płatny) dedykowanym dla użytkowników telefonów komórkowych oraz klientów z zagranicy. W ramach infolinii systemu e-TOLL można uzyskać pomoc w języku polskim, angielskim, niemiecki i rosyjskim. Konsultanci udzielają informacji między innymi na temat rejestracji konta w systemie, aktualnych stawek i opłat, reklamacji itp.

e-TOLL - opłaty

W systemie e-TOLL opłaty uzależnione są od kategorii pojazdu, klasy emisji spalin oraz rodzaju drogi. Cennik e-TOLL możecie znaleźć na oficjalnym portalu etoll.gov.pl. Operator systemu przygotował również dostępny online Klasyfikator pojazdów, dzięki któremu można w prosty sposób obliczyć stawkę za przejazd 1 km wybranymi odcinkami dróg.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy