MPK przejmie strefę płatnego parkowania w Lublinie. Chodzi o pieniądze

Strefa płatnego parkowania w Lublinie już wkrótce przejdzie w ręce spółki MPK. Według urzędników, ruch ten pozwoli na pozostawianie dochodów z tego tytułu w strukturze finansów miasta. Rozpoczęcie działalności przez MPK Lublin w roli operatora całej SPP nastąpi 11 maja.

Zmiany w Lublinie. Strefa Płatnego Parkowania przechodzi w ręce MPK

Już za klika miesięcy cała strefa płatnego parkowania w Lublinie przejdzie w ręce Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Jak podkreślają władze miasta - powierzenie prowadzenia strefy spółce MPK pozwoli na pozostawianie dochodów z tego tytułu w kasie miasta. Urzędnikom zależy na płynnym przejęciu obsługi całego obszaru objętego SPP i zachowaniu ciągłości jej funkcjonowania.

MPK Lublin od czerwca 2021 roku zarządza już jedną z podstrefą w SPP. Zdaniem Artura Szymczyka - zastępcy Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju - spółka ta spełnia wszystkie przesłanki zawarte w ustawie Prawo zamówień publicznych, która określa komu może zostać udzielone zamówienie w tzw. trybie "in-house".

Reklama

Lublin chce wprowadzić system e-kontroli

Sama umowa, która została zawarta na 96 miesięcy uwzględnia m.in. szczegóły dot. wynagrodzenia za realizacje powierzonego obowiązku oraz kontroli uiszczenia opłat. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie władz miasta - te będą przeprowadzane przez kontrolerów, a z biegiem czasu ma zostać uruchomiony system e-kontroli z wykorzystaniem systemu skanowania tablic rejestracyjnych.

Za nieopłacony postój pojazdu w SPP wezwania do wniesienia opłaty dodatkowej będą wysyłane do kierowców pocztą. Podczas kontroli samochodu nastąpi skanowanie tablicy rejestracyjnej, ale powstanie też dokumentacja fotograficzna wraz ze współrzędnymi GPS, dzięki którym dokładnie będzie wiadomo, w jakiej lokalizacji znajdował się weryfikowany samochód. Zaletą tego typu rozwiązania jest podwojona częstotliwość kontroli, monitoring strefy parkowania oraz mniej błędów i reklamacji.

Pierwsze zmiany w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie już od 11 lutego

Pierwsze zmiany w funkcjonowaniu Strefy Płatnego Parkowania wejdą w życie od 11 lutego i wynikają z podjętej uchwały na listopadowej sesji Rady Miasta: Dotyczą one:

  • połączenia podstref C i D w podstrefę C (wszystkie abonamenty wydane przed 11 lutego zachowują ważność do czasu upływu terminu na jaki zostały wydane; abonamenty, które zostały wydane na podstrefę D będą obowiązywały w podstrefie C);
  • wprowadzenia zerowej stawki opłat dla krwiodawców na czas oddawania krwi;
  • wprowadzenia jako warunek otrzymania abonamentu typu M dla mieszkańca oraz abonamentu dla pojazdu z napędem hybrydowym (konieczności potwierdzenia umowy cywilnoprawnej notarialnie);
  • wprowadzenia ograniczenia ilości wydawanych abonamentów dla pojazdu z napędem hybrydowym (konieczności potwierdzenia umowy cywilnoprawnej notarialnie; na jeden pojazd dla danej osoby);
  • dodatkowego uprawnienia przy wydawaniu abonamentu typu N dla osoby z niepełnosprawnością (możliwość przedstawienia umowy leasingu, umowy kredytowej zawartej z bankiem; taki zapis ma na celu umożliwienie wydania abonamentu osobie z niepełnosprawnością aktywnej zawodowo).

Rozpoczęcie działalności przez MPK Lublin w roli operatora całej SPP nastąpi 11 maja.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Lublin | płatne parkowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy