Auto zastępcze z OC sprawcy. Na jak długo?

Wypadki i kolizje na drogach to codzienność. Kierowca, którego samochód uległ częściowej lub całkowitej szkodzie, może liczyć na auto zastępcze z OC sprawcy. Dotyczy to zarówno pojazdów wykorzystywanych do celów prywatnych, jak i służbowych. Istnieją jednak pewne warunki, które trzeba spełnić, aby poszkodowany miał prawo ubiegać się o samochód zastępczy. Kiedy należy się auto zastępcze z OC sprawcy i na jak długo?

Kiedy należy się auto zastępcze z OC sprawcy?

Auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje poszkodowanym, którzy ponieśli szkody w wyniku zdarzenia, za które odpowiedzialny jest kierowca posiadający ważną polisę OC. Samochód zastępczy może otrzymać kierowca, którego auto uległo częściowej lub całkowitej szkodzie. Poszkodowany powinien przedstawić firmie ubezpieczeniowej odpowiednie oświadczenie, że chce korzystać z zastępczego pojazdu. Ubezpieczyciel sprawcy wówczas jest zobowiązany do pokrycia kosztów wypożyczenia auta.

Samochód zastępczy można wynająć również na własną rękę. W tym przypadku kolejnym krokiem będzie wystąpienie do firmy ubezpieczeniowej o zwrot kosztów. Warto jednak pamiętać, że wypożyczone auto musi być tej samej lub niższej klasy, co uszkodzony pojazd. Ostatnią opcją jest skorzystanie z samochodu zastępczego zaoferowanego przez warsztat, który naprawia uszkodzony pojazd.

Reklama

Jak otrzymać auto zastępcze z OC sprawcy?

Aby otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy, należy udowodnić ubezpieczycielowi istnienie potrzeby posiadania auta zastępczego. Poszkodowany powinien udokumentować konieczność posiadania pojazdu do codziennych potrzeb. Dotyczy to na przykład dojazdów do pracy albo odwożenia dzieci do szkoły.

Wnioskowanie o auto zastępcze z OC sprawcy wiąże się ze złożeniem wymaganej dokumentacji, na którą składają się:

  • dowód rejestracyjny uszkodzonego samochodu;
  • dokumenty rejestrowe przedsiębiorstwa;
  • oświadczenie sprawcy szkody lub notatka policyjna;
  • dowód osobisty;
  • prawo jazdy;
  • dane osobowe sprawcy zdarzenia;
  • numer polisy OC sprawcy oraz dane jego ubezpieczyciela.

Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia pieniędzy poszkodowanemu kierowcy w sytuacji, gdy wynajmuje on samochód zastępczy z OC sprawcy, mimo że dysponuje on drugim pojazdem.

Na jak długo auto zastępcze z OC sprawcy?

Auto zastępcze z OC sprawcy ma służyć osobie poszkodowanej przez okres likwidacji szkód w pojeździe. To oznacza, że kierowca może korzystać z samochodu zastępczego aż do momentu, kiedy jego auto zostanie całkowicie naprawione. Ten okres obejmuje również oczekiwanie na rozpoczęcie prac, a także sporządzenie kosztorysu.

Inną kwestią jest czas korzystania z auta zastępczego po szkodzie całkowitej. Poszkodowany może korzystać z auta zastępczego przez cały czas, od dnia zniszczenia pojazdu, aż do momentu, gdy będzie mógł nabyć nowy samochód. Przyjmuje się, że nabycie nowego samochodu powinno nastąpić w terminie siedmiu dni od daty powiadomienia nas przez ubezpieczyciela o szkodzie całkowitej i wypłacie z tego tytułu odszkodowania.

Jakie auto zastępcze z OC sprawcy?

Firmy ubezpieczeniowe pokrywają wyłącznie koszty wynajęcia auta zastępczego z OC sprawcy o tej samej klasie albo niższej. Wynajem luksusowego samochodu, podczas gdy uszkodzone auto ma znacznie niższą wartość rynkową i starszy rok produkcji, może zostać zakwestionowane przez ubezpieczyciela. W konsekwencji może odmówić wypłacenia ekwiwalentu za auto zastępcze z OC sprawcy.

Zobacz także:

Ubezpieczenie OC. Gdzie jest tanio, gdzie jest drogo?

Szykują się znaczące podwyżki OC. Utrzymanie samochodu będzie coraz droższe

Jak sprawdzić, czy auto ma OC? Za brak polisy są wysokie kary

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: OC | ubezpieczenie | samochód zastępczy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy