Budowa autostrad

Nowy węzeł na Zakopiance. To jedna z wielu inwestycji na tej ważnej trasie

Zakopianka to jednak z ważniejszych arterii drogowych na południu polski. Co roku korzystają z niej setki tysięcy kierowców, w tym ci udający się do Zakopanego. Dlatego GDDKiA wciąż rozwija tę trasę, proponując nowe rozwiązania usprawniające. Jednym z nich ma być nowy węzeł komunikacyjny w Krzyszkowicach koło Myślenic. W związku ze zorganizowanym przetargiem na budowę węzła wpłynęło 7 ofert.

Gdzie pojawi się nowy węzeł na Zakopiance?

Bezkolizyjny węzeł, który powstanie w Krzyszkowicach ma umożliwić bezpieczny wjazd na Zakopiankę właśnie z tej miejscowości, zarówno w kierunku Krakowa jak i Myślenic. To ważna część infrastruktury Zakopianki, która była planowana od dłuższego czasu. Ma połączyć ciąg drogi krajowej nr 7 (Zakopianki) z drogą powiatową nr 1942K.

Węzeł ma znacząco poprawić bezpieczeństwo

Według danych GDDKiA Zakopianką w miejscu przyszłego węzła przejeżdża blisko 40 tysięcy pojazdów dziennie, a statystyki wypadków z lat 2017-2021 wskazują na fakt, że droga w tym miejscu wymaga przebudowy. W ciągu 4 lat doszło w tej okolicy do aż 45 kolizji i 18 wypadków drogowych w których zginęła jedna osoba, a 23 zostały ranne. 

Reklama

Węzeł w Krzyszkowicach będzie tylko jedną z wielu inwestycji prowadzonych na Zakopiance. Oprócz planowanej budowy węzła na różnych etapach realizacji są przebudowy w Libertowie, Głogoczowie i Opatowicach, w Mogilanach i Głogoczowie powstają nowe kładki dla pieszych, a w Gaju, Myślenicach i Jaworniku budowane są kolejne węzły.

Siedem ofert w przetargu na nowy węzeł

Na budowę węzła w Krzyszkowicach oraz drogi dojazdowej będącej odnogą powiatówki 1942K Krakowski oddział GDDKiA przeznaczył środki w wysokości 115,1 miliona złotych. Do przetargu stanęło siedem firm, a najniższą ofertę opiewającą na 91,1 miliona złotych złożyła firma Nowak-Mosty. Najwyższa oferta na kwotę 103,3 milionów złotych wyszła ze strony firmy PORR, co oznacza że wszystkie złożone oferty zmieściły się w zaplanowanym na tę inwestycję budżecie.

Teraz oceną i wyborem oferty zajmie się komisja przetargowa, która weźmie pod uwagę oczywiście kryterium ceny, ale bardzo ważne będzie też kryterium jakości. Kluczowa będzie również gwarancja na obiekty mostowe oraz ekrany akustyczne. Jak zapowiedziała przedstawicielka GDDKiA umowa powinna zostać podpisana w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Kiedy zacznie działać nowy węzeł na Zakopiance w Krzyszkowicach?

Węzeł ma powstać w ciągu 2 lat od podpisania umowy na wykonanie. Zasadniczo umowa opiewa na 18 miesięcy od podpisania umowy, ale bierze również pod uwagę dwie trzymiesięczne przerwy zimowe, zatem jeśli umowa zostanie podpisana do marca 2024 roku, na co wskazuje przedstawicielka GDDKiA, kierowcy będą mogli korzystać z nowego węzła najpóźniej do marca 2026 roku. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Zakopianka | droga szybkiego ruchu | droga krajowa nr 7 | GDDKiA | przetarg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy