Kamizelka odblaskowa. Bez homologacji to tylko zbędny gadżet

Kamizelka odblaskowa w Polsce nie jest elementem obowiązkowego wyposażenia samochodu. Niemniej jednak, ze względów bezpieczeństwa, warto mieć ją w aucie, bo przyda się w konkretnych sytuacjach.

Kto na drodze musi mieć kamizelkę odblaskową?

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym kamizelka odblaskowa nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu - w przeciwieństwie do gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego. Kamizelkę odblaskową muszą natomiast zakładać piesi, którzy poruszają się ulicą po zmroku - choć w tym wypadku lepiej użyć sformułowania "element odblaskowy", bo tak właśnie mówią przepisy. 

Niemniej właśnie kamizelka odblaskowa o odpowiednim rozmiarze, ze względu na wielkość i widoczność, jest najbardziej polecana do założenia, jeśli mamy zamiar poruszać się po ciemku poza terenem zabudowanym (w terenie zabudowanym przepis o elementach odblaskowych nie obowiązuje). Muszą z niej także korzystać piesi idący po lewej stronie (z przodu i z tyłu) kolumny o długości większej niż 20 m. Dotyczy to sytuacji przemarszu w warunkach niedostatecznej widoczności. Kamizelkę odblaskową z nadrukowaną literą "L" musi nosić kursant w trakcie kursu i egzaminu na motocykl lub motorower. Kamizelkę musi mieć też na sobie instruktor, który prowadzi szkolenie, jadąc na motocyklu. 

Reklama

Jak wybrać kamizelkę odblaskową?

Wybierając kamizelkę odblaskową, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów:

  • Kolor: Kamizelki dostępne są w dwóch kolorach: żółtym i pomarańczowym. Oba są dobrze widoczne dla kierowców, jednak kolor pomarańczowy jest bardziej jaskrawy i może być lepiej widoczny w trudnych warunkach.
  • Rozmiar: Kamizelka powinna być dobrze dopasowana do rozmiaru osoby, która ją nosi. Nie może być ani za ciasna, ani za luźna.
  • Materiał: Kamizelki odblaskowe wykonane są z różnych materiałów, np. z poliestru lub nylonu. Ważne, aby materiał był wytrzymały i wodoodporny.
  • Elementy odblaskowe: Kamizelka powinna posiadać co najmniej dwa pasy odblaskowe o szerokości 5 cm. Pasy te powinny być rozmieszczone z przodu i z tyłu kamizelki.
  • Homologacja. Bez homologacji kamizelka w świetle prawa jest tylko gadżetem.

Dodatkowo, kamizelki mogą posiadać elementy dodatkowe, np. kieszenie, kaptur lub pasy mocujące.

Czy kierowca może dostać mandat za brak kamizelki odblaskowej?

Skoro kamizelka odblaskowa nie jest obowiązkowa, to czy za jej brak kierowca może dostać mandat? Wyobraźmy sobie taką sytuację: noc, ciemna droga, zepsute auto. Kierowca opuszcza pojazd, aby ustawić trójkąt ostrzegawczy za samochodem. Teoretycznie, po wyjściu z auta, kierowca staje się pieszym i gdyby akurat spotkał go patrol policji funkcjonariusz może "przyczepić się" i nałożyć mandat w wysokości 100 zł. 

Bardziej niż kary finansowe powinien tu jednak grać rolę rozsądek. Kamizelka odblaskowa pozwala być widocznym już z odległości nawet 150 m, z kolei bez niej kierowcy mogą zauważyć innych dopiero 30 m przed przeszkodą. Tak naprawdę noszenie kamizelki odblaskowej, kiedy opuszczamy pojazd w awaryjnej sytuacji (szczególnie na autostradzie) jest zalecane także w dzień przy dobrej widoczności. Kamizelka odblaskowa nie zajmuje wiele miejsca, można ją wozić w bagażniku czy w schowku przed pasażerem albo pod fotelem.

Gdzie kupić kamizelkę odblaskową?

Kamizelki odblaskowe dostępne są w wielu sklepach między innymi: internetowych, budowlanych czy motoryzacyjnych. Ceny kamizelek odblaskowych wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Noszenie kamizelki odblaskowej to prosty i skuteczny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Inwestycja w ten element wyposażenia może uratować życie!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kamizelka odblaskowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy