Autonomiczna motoryzacja jest bliżej, niż myślisz. Nadchodzą auta bez kierowców

Autonomiczna jazda to już nie science fiction. Poznaj rewolucyjne plany największych producentów samochodów i dowiedz się, kiedy autonomiczne auto zastąpi Cię za kierownicą.

Rozwój technologii autonomicznej jazdy

W ostatnich latach nastąpił znaczny postęp w rozwoju technologii umożliwiających autonomiczną jazdę samochodów. Kluczowe znaczenie mają tutaj:

  • nowoczesne czujniki, takie jak kamery, radary czy lidary,
  • algorytmy sztucznej inteligencji do przetwarzania zebranych danych,
  • precyzyjne mapy HD wykorzystywane przez systemy autonomicznej jazdy.

Obecnie dostępne są już samochody oferujące częściową autonomię na poziomie 2 oraz 3, co oznacza możliwość jazdy bez trzymania rąk na kierownicy oraz bez ciągłego nadzoru kierowcy w określonych warunkach. W najbliższych latach oczekuje się wprowadzenia na rynek pojazdów z zaawansowanymi systemami autonomicznymi na poziomie 4 i 5, umożliwiającymi całkowicie autonomiczną jazdę bez udziału człowieka.

Testy i wdrożenia autonomicznych samochodów

Firmy takie jak Waymo, Cruise czy Tesla od kilku lat prowadzą intensywne testy autonomicznych samochodów na drogach publicznych w USA. Waymo podaje, że ich autonomiczne samochody przejechały już ponad 20 milionów mil bez kierowcy. Z kolei Cruise pochwalił się przejechaniem 1 miliona mil w trybie całkowicie autonomicznym. Tesla również gromadzi ogromne ilości danych z autonomicznych funkcji swoich samochodów.

Testy autonomicznych samochodów odbywają się nie tylko w USA, ale też w Europie. Mercedes uruchomił program testów swoich autonomicznych samochodów w Kalifornii oraz w Niemczech. BMW przetestowało autonomicznego i3 na ulicach Monachium. Waymo rozpoczęło testy w Wielkiej Brytanii.

Kilka firm już uruchomiło komercyjne usługi przewozu pasażerów z wykorzystaniem autonomicznych samochodów. Cruise i Waymo oferują przejazdy autonomicznymi taksówkami w San Francisco i Phoenix. Mercedes uruchomił w Las Vegas usługę przewozu pasażerów luksusowymi autonomicznymi samochodami na żądanie. Postępy w testach pozwalają przewidywać, że autonomiczne samochody staną się codziennością na drogach w perspektywie kilku lat.

Plany wprowadzenia autonomicznych samochodów na rynek

Najwięksi producenci samochodów na świecie pracują nad wprowadzeniem modeli z coraz wyższym poziomem autonomii. Oto kilka przykładów planów i dat udostępnienia klientom funkcji autonomicznej jazdy.

  • Mercedes planuje w 2024 roku wprowadzić na rynek model klasy S z autonomicznym systemem jazdy poziomu 3, który umożliwi jazdę bez trzymania rąk na kierownicy na autostradach. W 2025 roku ma pojawić się model z autonomią poziomu 4.
  • BMW zamierza do 2025 roku wprowadzić model iNEXT z zaawansowanym systemem autonomicznym poziomu 3 lub 4, który umożliwi całkowicie autonomiczną jazdę w określonych warunkach.
  • Volvo planuje stopniowo wprowadzać coraz bardziej zaawansowane systemy autonomiczne, aby w 2025 roku zaoferować klientom pojazdy zdolne do całkowicie autonomicznej jazdy na autostradach (poziom 4).
  • Toyota ogłosiła, że do 2023 roku planuje wprowadzić na rynek samochody z autonomią poziomu 4 lub 5, czyli umożliwiające całkowicie bezobsługową jazdę w każdych warunkach. Jednak termin ten prawdopodobnie zostanie przesunięty.
  • Audi wspólnie z partnerem technologicznym planuje do 2025 roku zaoferować klientom samochody premium z autonomią poziomu 4, które będą mogły jeździć całkowicie autonomicznie w wybranych obszarach, takich jak autostrady.

Jak te motoryzacyjne innowacje wpłyną na rzeczywistość? Na pewno w znacznym stopniu - miejmy nadzieję, że wyłącznie pozytywnym. Więcej aktualności i ciekawych informacji na ten temat udostępnia porównywarka OC.


Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy