Reklama

Do 100 km/h w 1,2 sekundy!

Jak szybko samochód może przyspieszyć do 100 km/h?

Auta nadające się do codziennej eksploatacji, a dysponujące mocnymi silnikami osiągają tę w prędkość w około 7 sekund, czas poniżej tej granicy jest już zarezerwowany dla najmocniejszych modeli. Z kolei samochodom stricte sportowym (jak ferrari i lamborghini) osiągnięcie 100 km/h zajmuje dużo mniej, bo około 3-4 sekundy.

Reklama

Czy da się jeszcze lepiej? Jak wiadomo, od pewnego momentu problemem nie staje się niewystarczająca moc, ale trakcja - bo jak przenieść te setki koni i tysiące niutonometrów na asfalt?

Właśnie z tego powodu - odpowiedź jest taka: lepiej się da, ale już nie na drodze, ale na specjalnych torach przeznaczonych do wyścigów na ćwierć mili.

Przykład? Angielski inżynier i kierowca, John Bradshaw zbudował właśnie pojazd o nazwie Project Zed, który ma osiągać 60 mil/h (97 km/h) w 1,2 s, a 200 mil/h (322 km/h) w niewiele ponad 6 sekund! Bariera 270 km/h ma zostać przekroczona po zaledwie 4,1 s...

Powstały pojazd jest bardzo dalekim kuzynem Nissana 350Z. To właśnie z tego auta pochodzi silnik - 3.5-litrowa jednostka V6 została wzmocniona do niebotycznej mocy 1900 KM!

Czy Project Zed będzie tak szybki jak spodziewa się jego konstruktor? To okaże się w 10 września, gdy pojazd weźmie udział w zawodach Santa Pod Racewy w Anglii. Przyjdzie mu się tam zmierzyć z całą koalicją amerykańskich samochodów z silnikami V8...

Project Zed na filmie:

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Auta | Pojazd | 100

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje