Reklama

Wakacyjna akcyza

Od 1 czerwca wejdą w życie nowe stawki podatku akcyzowego na paliwa. Zmiana ta będzie miała wpływ na podwyżki hurtowych i detalicznych cen paliw na krajowym rynku. Polskie rafinerie już zapowiedziały zmiany cen.

Od czerwca akcyza na benzyny bezołowiowe wzrośnie z 1346 zł/ 1000 l do 1427 zł/ 1000 l., czyli o około 8 gr/l. - Nie jest to znacząca podwyżka, która mogłaby wpłynąć na załamanie rynku - uspakaja Piotr Rudnicki z firmy BROG Bichniewicz & Rudnicki, analizującej rynek paliw. - W sprzedaży detalicznej, podobnie jak w przypadku podwyżki akcyzy, która miała miejsce na początku roku, wzrost cen wyniesie ok. 2-3 gr. na litrze. Trzeba jednak liczyć się z nieznacznymi podwyżkami cen paliw przed wakacjami, nie wynikającymi ze zmiany akcyzy. Jest to tendencja, którą obserwujemy od kilku lat.

Reklama

Przypomnijmy, że wprowadzona od 1 stycznia 2001 r. nowa stawka akcyzy na benzyny bezołowiowe wzrosła z 1 257 zł/1000 l do 1 346 zł/1000 l, czyli o około 9 gr/l. Nowa regulacja została uwzględniona już w pierwszych dniach nowego roku przez krajowych producentów, którzy zdecydowali się na wprowadzenie podwyżek hurtowych cen paliw. Zgodnie z zapowiedziami rafinerii nie przeniósł jednak całej podwyżki akcyzy na cenę paliw. 1 stycznia bowiem ceny benzyn wzrosły ok. 7 gr/l.

Wzrost akcyzy na benzyny nie był jednak tak znaczący w przypadku sprzedaży detalicznej. Na 200 stacjach paliw monitorowanych przez firmę BROG Bichniewicz & Rudnicki nowa stawka akcyzy doprowadziła do wzrostu ceny benzyny Eu-95 średnio o 2 gr/l. Dalszy wzrost notowań tego paliwa spowodowany był podwyżkami cen paliw wprowadzanymi w styczniu przez rafinerie.

Dwie największe rafinerie już zapowiedziały wzrost hurtowych cen paliw. Jednak wynosi on od 5 do 6 groszy na litrze, a więc mniej niż akcyza. Benzyna z Rafinerii Gdańskiej podrożeje o 60 zł na tonie, a olej napędowy o 50 zł. Z kolei PKN Orlen podwyższa ceny hurtowe benzyny o 62-64 zł na tonie i oleju napędowego o 48 zł.

Nowe stawki akcyzy będą obowiązywać do 31 sierpnia tego roku. Od 1 września powinny zacząć obowiązywać nowe stawki. Jakie nie wiadomo. Ministerstwo Finansów ma wydać rozporządzenie w tej sprawie. Prawdopodobnie zostaną jednak utrzymane stawki obowiązujące w wakacje.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: paliwa | stawki | akcyza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje