Reklama

Jadowity potwór

Gandersheim - mała miejscowość w Niemczech. Chociaż samo miasteczko nie jest zbyt znane, to znajdująca się w nim mała fabryka godna jest uwagi.

Bo o ile wielu jest producentów replik kultowej Cobry, Weineck Engineering różni się zasadniczo od większości z nich.

Reklama

Weineck Cobra 780 cui Limited Edition - jeśli ktoś wie, co oznacza w brytyjskim systemie miar skrót 'cui', powie, że to chyba błąd. Ale to nie jest błąd - ten samochód naprawdę ma silnik o pojemności 780 cali sześciennych, czyli... 12,9 litra. Prawie trzynaście litrów pojemności, w dodatku silnika nie W16, nie V12, ale typowego amerykańskiego V8! To zadziwia. Zadziwia, ale także zastanawia; bo przecież wielu potrafiłoby wsadzić taki silnik do samochodu, tylko czy ten samochód w ogóle by odpalił?

Weineck Engineering nie rzuca jednak słów na wiatr i gdy mówi, że stworzył samochód o największej pojemności skokowej zdolny do normalnej jazdy, nie kłamie. Inna sprawa, że poruszanie się tym samochodem nie należy do najłatwiejszych. Już samo odpalenie silnika ma specyficzny przebieg - najpierw przekręcenie kluczyka i naciśnięcie pedału gazu aktywuje gigantyczną, wysokociśnieniową pompę paliwową, która doprowadza do gaźników ponad pół litra wysokooktanowego paliwa. Dopiero drugie przekręcenie powoduje rozruch i doprowadza silnik do tysiąca obrotów na minutę.

Kto jednak myśli, że teraz można się już zabawić, srogo się zawiedzie. Ale nie dlatego, że auto jest słabe, przeciwnie - 1100 KM mocy i 1780 Nm (!) momentu obrotowego powodują, że bezsensowne operowanie przepustnicą nie da żadnych efektów. Kierowca, który będzie miał okazję przejechać się tym samochodem, musi być przygotowany na to, co samochód potrafi i mieć respekt dla jego możliwości. Tym bardziej, że nic go nie uchroni, gdy emocje zaczną wygrywać ze zdrowym rozsądkiem - ABS, ASR, ESP... Tego Weineck nie przewiduje...

Konstrukcja, która ma kontrolować gigantyczną moc, w tym samochodzie musi być potwornie sztywna. 4-biegowa manualna skrzynia biegów została zaprojektowana, aby przenosić momenty rzędu ponad 2000 niutonometrów. Wcale nie tak dużo, patrząc na możliwości auta... Hamowaniem zajmuje się, zaprojektowany specjalnie przez firmę Brembo, potwornie skuteczny układ hamulcowy. Nie można tu powiedzieć o konkretnych parametrach, gdyż każdy klient może indywidualnie dobrać poziom hamowania do swoich upodobań.

Wnętrze - prócz najlepszej brytyjskiej skóry i specjalnych wskaźników firmy Smith - jest tworzone według upodobań kupującego. Co ciekawe, owe wskaźniki Smitha musiały być stworzone od zera, specjalnie dla tego samochodu, gdyż te już dostępne... nie potrafiły wskazać realnych osiągów samochodu! Auto w standardzie ma miękki dach, zakładany manualnie, a na życzenie można zamówić także hard-top.

Firma stworzy zaledwie 15 samochodów Weineck Cobra 780 cui LE, każdy zostanie specjalnie wyposażony, na życzenie klienta. Jedno jest pewne - właściciel będzie miał do czynienia z najlepiej przyśpieszającym, najpotężniejszym i największym pod względem pojemności silnika samochodem na świecie. Reinkarnacja Cobry... Saleen

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: potwory | silnik | potwór

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje