Reklama

Ford wyjedzie z Polski? Koniec produkcji w Tychach?

Pracownicy tyskiej fabryki Fiata nie mają ostatnio zbyt wielu powodów do radości. Zakład, który ma opinię jednej z najlepszych fabryk Fiata w Europie, czeka kolejna duża zmiana.

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" już w 2013 roku z Tychów wyjedzie ostatni, produkowany na podwoziu fiata 500, ford ka. Dla fabryki, w której pracę straciło ostatnio 400 osób, może to oznaczać poważny problem.

Według niepotwierdzonych informacji, Ford zamierza przenieść produkcję modelu ka do miejscowości Craiova w Rumunii. Amerykański gigant zainwestował w tamtejszą fabrykę ponad miliard euro, nie dziwi więc fakt, że zyskami z produkcji nowego modelu nie zamierza już dzielić się z Fiatem.

Ford ka stanowi około 20 proc. produkcji tyskiej fabryki, więc ewentualna strata będzie dla pracowników mniej bolesna, niż przesunięcie do Włoch produkcji nowej pandy. Zakończenie wytwarzania ka może się jednak zbiec w czasie z wygaszeniem produkcji pierwszej generacji pandy, która przez jakiś czas (póki co, nikt nie wie jak długo) będzie produkowana równolegle z nowym modelem.

Reklama

Przedstawiciele Fiata coraz częściej wspominają jednak o nowym modelu, którego produkcja - po lancii ypsilon - mogłaby zostać ulokowana w Tychach. Niewykluczone, że może się nim okazać kolejna generacja popularnej w europie "pięćsetki". Fiat planuje również uruchomienie już w przyszłym roku produkcji małego minivana, który obecnie ukryty jest pod kryptonimem "L-zero". Bardziej prawdopodobne jest jednak, że ten samochód będzie powstawał w Serbii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Fiata

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy