Motoprzegląd: 23.12.2013 r.
Prezentujemy przedświąteczny przegląd wiadomości motoryzacyjnych - dla tych, którzy nie mają czasu na regularne śledzenie branżowych serwisów internetowych i prasy.
Powrót Lancera Evolution
Według informacji magazynu "Motor Trend" kolejna generacja Lancera Evolution powstanie na zupełnie nowej platformie (cywilny model skorzysta z architektury Renault Megane) i otrzyma napęd hybrydowy z jednostkami elektrycznymi zamontowanymi przy przedniej oraz tylnej osi.
Obecna generacja Lancera Evolution - X - pojawiła się jesienią 2007 roku (fot.). Bazowa wersja ma 2-litrowy silnik turbo o mocy 295 KM (w opcji nawet ponad 400 KM).
Nowy Mustang także ze sztywnym mostem
Niezależne tylne zawieszenie w nowym Mustangu to ukłon w stronę nabywców ceniących komfort i prowadzenie. Ci, którzy chcą rywalizować w wyścigach równoległych, będą jednak tęsknić za sztywną osią - tańszą i wytrzymalszą od konstrukcji wielowahaczowej. Według serwisu gas2.org z pomocą przyjdzie im dział Ford Racing, który zaoferuje nadwozia Mustanga z 9-calowym tylnym mostem, zaprojektowane specjalnie z myślą o wyścigach na "ćwiartkę".
BMW i8 Spyder w 2015 roku
Za niespełna dwa lata do BMW i8 w wersji coupe dołączy otwarta wersja Spyder - donosi blog miłośników BMW Bimmer Post. Jej stylizacja ma nawiązywać do prototypu i8 Concept Spyder (fot. poniżej), zaprezentowanego w ubiegłym roku w Pekinie.
BMW M7 nie powstanie
Albert Biermann, szef inżynierów BMW M GmbH, wyznał w rozmowie z brytyjskim "Autocarem", że projekt BMW M7 nie znajduje poparcia u szefostwa niemieckiego koncernu - prawdopodobnie ze względów finansowych. Póki co z Mercedesem S 63 AMG, Audi S8 i Jaguarem XJR konkuruje Alpina B7, dostarczana przez współpracującego z BMW tunera. Tymczasem oddział M GmbH pracuje nad kolejnymi nowościami, a wśród nich - nad nową generacją M5 i M6 z napędem na obie osie.
Mercedes klasy C również w wersji L
Thomas Weber z Mercedesa potwierdza, że specjalnie z myślą o chińskim rynku gama nowej klasy C zostanie uzupełniona o wariant z dłuższym rozstawem osi. W Państwie Środka można już kupić m.in. przedłużane Audi A4 i Volvo S60.
Audi A3 e-tron - odpowiedź na BMW i3
Audi testuje bliskie produkcji wcielenie A3 e-tron - hybrydy o wydłużonym zasięgu z możliwością zewnętrznego ładowania. Napędza ją 204-konny zespół napędowy, złożony z benzynowej jednostki 1.4 TFSI i silnika elektrycznego oraz 6-biegowej skrzyni dwusprzęgłowej S tronic. Energia elektryczna pochodzi z ważących 125 kg baterii litowo-jonowych, a benzyna do zasilania motoru TFSI - ze zbiornika o pojemności 40 l. Zasięg na "prądzie" wynosi według producenta do 50 km; prędkość maksymalna jest wówczas ograniczona do 130 km/h. Ładowanie akumulatorów z domowego gniazdka zajmuje mniej niż 4 godziny lub - co ciekawe - 30 minut jazdy autostradowej. Nawet, gdy zabraknie w nich energii, Audi może pokonać dodatkowe 860 km, spalając benzynę.
O ile na przeszkodzie nie stanie zbyt wysoka cena, A3 e-tron może stanowić mocną konkurencję dla elektrycznego i3 oraz klasy B. Rynkowy debiut - pod koniec przyszłego roku.
Rusza sprzedaż Golfa Sportsvana - na razie w Niemczech
Volkswagen ogłosił niemiecki cennik Golfa Sportsvana, czyli następcy Golfa z przydomkiem Plus. Ceny modelu startują tam od 19 625 euro (1.2 TSI 85 KM). Dla porównania, 5-drzwiowy Golf kosztuje minimum 18 075 euro (1.2 TSI 85 KM), a Touran - 22 525 euro (1.2 TSI 105 KM).
Mercedes zwiększa produkcję
Z uwagi na zwiększony popyt na klasę C, klasę S, model GLK oraz kompaktowe klasy A i B, Mercedes wydłuży czas pracy zakładów w Sindelfingen (na razie o 30 min dziennie, od stycznia 2014 o 74 min) oraz wprowadzi dodatkowe zmiany w fabrykach w Bremen i Rastatt. Od stycznia do listopada br. sprzedaż niemieckiej marki na świecie wzrosła o 10,7 proc., do blisko 1,33 mln aut.
Toyota w Europie: sprzedaż w dół, zyski w górę
Sprzedaż koncernu Toyoty na Starym Kontynencie spadła w ciągu ostatnich pięciu lat z około 1 mln do 840 tys. sztuk rocznie. Ale zamiast strat, które notowano jeszcze w 2008 roku, oddział przynosi zyski - i to coraz wyższe. To głównie zasługa rosnącej popularności modeli z napędem hybrydowym, które mają obecnie 20 proc. udział w europejskim wolumenie Toyoty i Lexusa.
USA: rośnie liczba aut z napędem 4x4
Obecnie niemal co trzeci nowy samochód sprzedawany w USA ma napęd na obie osie - wskazują dane firmy analitycznej Polk. Udział aut 4x4 w tamtejszym rynku wzrósł w ciągu pięciu lat o 5 pkt. proc., m.in. ze względu na wzrost popularności kompaktowych SUV-ów.
GM zmniejsza zatrudnienie w Korei
W związku z wycofaniem Chevroleta z Europy ograniczona zostanie produkcja aut tej marki w Korei Południowej. Od marca przyszłego roku koncern GM rozpocznie zwolnienia i wysyłanie na emeryturę 6000 pracowników tamtejszego oddziału, w tym 2200 inżynierów oraz projektantów.
Przypomnijmy, że amerykańska marka zniknie z Europy z końcem 2015 roku. Niemal wszystkie jej modele oferowane w naszych salonach montowane są właśnie w Korei.
Bertone na krawędzi bankructwa
Od czasów wybuchu kryzysu finansowego w 2008 roku studio projektowe Bertone boryka się z trudnościami finansowymi. W 2009 roku firma sprzedała Fiatowi swoje turyńskie zakłady Grugliasco (obecnie powstają tam nowe limuzyny Maserati) i w poszukiwaniu zysków rozpoczęła realizowanie unikatowych projektów na indywidualne zamówienie, wciąż jednak ma problemy z płynnością. Teraz złożyła do sądu wniosek o wyznaczenie syndyka, który zapewni jej przetrwanie. Według włoskich mediów zakupem Bertone zainteresowany jest nieznany inwestor z Turcji i kilka innych spółek.
200-konny Opel Cascada
Opel wprowadza do polskiej oferty najmocniejszą Cascadę z jednostką 1.6 turbo o mocy 200 KM. Ceny modelu startują od 126 200 zł. Przy okazji wprowadzono do oferty dwa nowe odcienie lakieru (zielony i srebrny), czwarty kolor dachu (szary) oraz system multimedialny IntelliLink.
Sprzedaż nowych aut na świecie w 2018 roku może przekroczyć 100 mln sztuk
Firma analityczna IHS Automotive przewiduje, że w ciągu najbliższych 5 lat światowa sprzedaż nowych samochodów wzrośnie o 22 proc., z obecnych około 82 mln do ponad 100 mln w 2018 roku. Dotyczy to zarówno USA i Chin, rynków wschodzących (Indie, Brazylia), jak i Starego Kontynentu.
Kuba: wolny handel samochodami
Pierwszy raz od rewolucji kubańskiej mieszkańcy wyspy będą mogli kupować i sprzedawać nowe oraz używane samochody bez rządowego pozwolenia - ogłosił w czwartek dziennik "Granma", organ Komunistycznej Partii Kuby. Wprowadzone w 2011 roku pozwolenia często były przedmiotem transakcji internetowych i szybkim sposobem na wzbogacenie się. Wcześniej Kubańczycy mogli kupować lub sprzedawać tylko te auta, które jeździły po wyspie przed rewolucją 1959 r., dlatego Kuba jest dziś skupiskiem zabytkowych amerykańskich maszyn z lat 50. XX wieku.
Redukcja punktów tylko dla tych, którzy mają ich mniej niż 24
Policja może skasować sześć punktów karnych tylko temu kierowcy, który miał ich mniej niż dopuszczalne 24 - orzekł w ubiegły wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Dodatkowym warunkiem jest odbycie specjalnego szkolenia w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Sprawa dotyczyła kierowcy, który po odbyciu szkolenia zwrócił się do komendanta z wnioskiem o zmniejszenie liczby punktów karnych. Komendant jednak odmówił, bo - jak uzasadniał - kierowca miał już na swoim koncie 26 punktów. Kierowca złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach. Ten nie przyznał mu racji, podobnie jak Naczelny Sąd Administracyjny.
Pełne odliczenie VAT-u...
...od aut firmowych będzie prawdopodobnie obowiązywać do 1 marca 2014 roku - informuje IBRM Samar. Związek Dealerów Samochodowych opublikował stanowisko, w którym wyraża oburzenie aktualną niepewnością prawną i podatkową związaną z tzw. okienkiem derogacyjnym.
Przetarg na obwodnicę Warszawy rozpisany
GDDKiA ogłosiła w ubiegłym tygodniu przetarg na zaprojektowanie i budowę ostatniego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy, który połączy autostradę A2 z drogą ekspresową S17 w kierunku Lublina. W jego ramach ma powstać 18-kilometrowa trasa S2 między węzłami Puławska i Lubelska z nowym mostem na Wiśle oraz ponad 2-kilometrowym tunelem pod Ursynowem. Budowa całej obwodnicy Warszawy ma zakończyć się najdalej do 2019 roku; w tym roku oddano 20-kilometrowy odcinek POW od węzła Konotopa do węzła Puławska. Ogłoszony również drugi przetarg, dotyczący projektu budowy autostrady A2 na wschód od Warszawy (fragment o długości 14,6 km od węzła Lubelska do istniejącej autostradowej obwodnicy Mińska Mazowieckiego).
160 tys. km Nissanem Leafem
Steve Marsh z USA w ciągu ponad 2 lat zdążył przejechać swoim Nissanem Leafem dystans 100 tys. mil, czyli ponad 160 tys. km. Biorąc pod uwagę średni zasięg na poziomie 120 km, musiał ładować samochód ponad 1300 razy i przeznaczyć na to ponad 10 tys. godzin, czyli... jakieś 444 dni.
Ale są i pozytywne aspekty. Marsh wyliczył, że względem poprzedniego auta z silnikiem spalinowym Leaf pozwolił mu zaoszczędzić ponad 9 tys. dolarów, czyli 27 tys. złotych. Podkreśla jednak, że na pokonanie takiego przebiegu pozwoliła mu rozwinięta sieć punktów ładowania.
msob