Wystawiali fałszywe ogłoszenia o sprzedaży aut. Zarobili 1,6 mln zł

Funkcjonariusze z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Katowicach zatrzymali cztery osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Jej członkowie mieli trudnić się wystawianiem w internecie fałszywych ogłoszeń sprzedaży samochodów. Straty spowodowane oszustwami oszacowano na ok. 1,6 mln złotych.


Wystawiali fałszywe ogłoszenia sprzedaży samochodów

Członkowie grupy zakładali jednoosobowe działalności gospodarcze, wykorzystując do tego tak zwane "słupy". Chodzi o osoby fizyczne, które za swoją zgodą zostają, względem prawa, założycielem, kupcem lub prezesem spółki w rzeczywistości zajmującej się działalnością przestępczą. Ponadto przestępcy kupili legalnie działającą spółkę. Następnie, korzystając z możliwości jakie dało posiadanie legalnie działającej spółki, zamieszczali w internecie fałszywe ogłoszenia sprzedaży samochodów pochodzących z krajów Unii Europejskiej. Do ogłoszeń przestępcy dołączali zdjęcia samochodów, które w rzeczywistości pochodziły z ofert umieszczonych na zagranicznych portalach.

Reklama

Od zainteresowanych samochodami osób przestępcy pobierali zaliczki i zapewniali, że w ciągu 30 dni roboczych pojazdy zostaną dostarczone pod adresy wskazywane przez kupujących. Do tego jednak oczywiście nie dochodziło. Kiedy wspomniany czas mijał, urywał się kontakt z oszustami. Przestawali odbierać telefony i wiadomości e-mail.

Oszuści zatrzymani przez policję. Co im grozi?

Sprawą zajęli się funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości z Katowic. Ich ustalenia pozwoliły prokuraturze wszcząć śledztwo wobec grupy podejrzanej o oszustwa na kwotę ok. 1,6 mln złotych oraz pranie pieniędzy. Policjanci przeszukali w sumie dziewięć miejsc znajdujących się w czterech województwach. W efekcie zatrzymano cztery osoby, które usłyszały łącznie 14 zarzutów. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Wobec trzech z nich sąd zadecydował o tymczasowym areszcie.

Na co zwrócić uwagę kupując auto przez internet?

W tym miejscu warto przypomnieć, że w czasie poszukiwania samochodu używanego na portalach internetowych należy zachować rozsądek i nie podejmować pochopnych decyzji, by, tak jak w powyższym przypadku, uniknąć straty pieniędzy. Przede wszystkim, jeśli jakieś ogłoszenie przyciągnie naszą uwagę, powinniśmy najpierw je bardzo dokładnie przeanalizować. Dobrze jest np. skorzystać z odpowiednich serwisów i poprzez wpisanie numeru VIN sprawdzić informacje na temat pojazdu i jego historii.

Oczywiście należy również zwrócić uwagę, czy w ogłoszeniu nie brakuje istotnych informacji. Jeśli tak jest, może to wskazywać, że sprzedający próbuje ukryć jakiś fakt. Dobrze też zweryfikować samego sprzedającego. W przypadku gdy np. mamy do czynienia z komisem, wystarczy przejrzeć opinie. Powtarzające się zdania innych użytkowników, które sugerują lub wprost zarzucają nieuczciwe praktyki, powinny stanowić dla nas sygnał, że coś jest nie tak. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzedaż samochodu | policja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy