Tak go załadował, że aż wygięła się rama. Zapłacił 6,5 tys. zł mandatu

Wałbrzyscy policjanci przeprowadzający kontrolę kierowcy samochodu dostawczego nie mogli uwierzyć własnym oczom. Pojazd ledwo stał na własnych kołach, a wygięta rama aż nadto wskazywała na jego przeładowanie. Do tego wszystkiego doszły jeszcze kolejne wykroczenia i ostatecznie wrocławianin zakończył podróż biedniejszy o ponad 6,5 tys. złotych.

Do niecodziennego zdarzenia doszło na zachodniej obwodnicy Wałbrzycha. Jak poinformował mł.asp. Paweł Noga - uwagę funkcjonariuszy przeprowadzających kontrolę drogową w tamtym regionie, przykuł samochód dostawczy poruszający się z zadziwiająco niską prędkością. Po przyjrzeniu się jego kierowcy policjanci zauważyli, że rozmawia on przez telefon komórkowy w trakcie jazdy. Nie czekając długo, nadano mu odpowiedni sygnał do zatrzymania.

Wygięta rama i źle zabezpieczony towar. A to wciąż nie wszystko

Gdy mundurowi przystąpili do czynności kontrolnych szybko wyszło na jaw, że rozmowa telefoniczna nie będzie w tym przypadku jedynym wykroczeniem. Już na pierwszy rzut oka było widać, że samochód dostawczy jest przeciążony. Jego cała rama była wygięta w nienaturalny sposób, a tylne koła niemalże dotykały błotników. Jak się wkrótce okazało mężczyzna na pace miał ponad 2 tony towaru więcej, niż wynosiła dopuszczalna ładowność jego samochodu, dlatego też nie był w stanie jechać z właściwą prędkością po drodze.

Reklama

Co więcej - ładunek znajdujący się w przestrzeni bagażowej nie był właściwie zabezpieczony, a nagranie z monitoringu potwierdziło, że 25-latek miał dodatkowo w trakcie jazdy niewłaściwie zapięte pasy bezpieczeństwa. W tym przypadku dalsza jazda nie była możliwa, a policjanci zakazali kierującemu kontynuowania podróży. Wrocławianin otrzymał ostatecznie łącznie pięć mandatów na kwotę ponad 6,5 tys. złotych oraz 17 punktów karnych.

Jaki mandat za przeładowanie auta o DMC do 3,5 t?

Jednocześnie policjanci przypominają o przepisach, których znajomość jest niezwykle istotna z punkt widzenia każdego kierowcy zawodowego i przewoźnika. Warto pamiętać, że od ubiegłego roku kary za przekraczanie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu o masie do 3,5 tony wzrosły. Na daną chwilę sytuacja wygląda następująco:

  • przekroczenie DMC o 5 procent- 500 zł mandatu
  • przekroczenie DMC od 5 do 10 procent - 1000 zł mandatu
  • przekroczenie DMC od 10 do 20 procent - 1500 zł mandatu
  • przekroczenie DMC powyżej 20 procent - 2000 zł mandatu
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kontrola drogowa | Wałbrzych | policja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy