Przydrożny krzyż zatrzymał pijanego kierowcę. Szybko do auta nie wsiądzie

Kierowca Volkswagena, mimo że znajdował się pod wpływem alkoholu, wsiadł za kierownicę. Najwidoczniej siła wyższa postanowiła dać wyraz swojemu niezadowoleniu z tej sytuacji. Kierowca zakończył swoją podróż uderzeniem w ogrodzenie przydrożnego krzyża i dachowaniem.

Prowadził pod wpływem. Podróż zakończył obok krzyża

Policja w Ostrowi Mazowieckiej otrzymała zgłoszenie o dachowaniu samochodu na drodze wojewódzkiej 627 w pobliżu miejscowości Jelenie. Funkcjonariusze, którzy zjawili się na miejscu zdarzenia, ustalili, że 45-letni mężczyzna siedzący za kierownicą Volkswagena, stracił panowanie nad autem, zjechał na lewą stronę drogi, a następnie uderzył w ogrodzenie przydrożnego krzyża. Samochód zakończył podróż na dachu.

Kierowca może poczytywać zdarzenie, które mu się przydarzyło, niemal w kategoriach interwencji Opatrzności. Okazało się, że prowadził pod wpływem alkoholu. Badanie wykazało, że w organizmie ma 2,5 promila. Kierując w takim stanie 45-latek stanowił zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu. Na szczęście został "zatrzymany" i nikomu nie stała się krzywda. 

Reklama

Żadna siła wyższa nie uchroni jednak mężczyzny przed poniesieniem odpowiedzialności za swój czyn. Kierowca Volkswagena odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Ukarany został kwotą 10 tys. złotych oraz zakazem kierowania na 3 lata. Dobrowolnie poddał się karze. 

Jaka kara za jazdę po alkoholu?

Zgodnie z polskim prawem możemy mieć do czynienia z dwoma przypadkami jazdy na "podwójnym gazie". W sytuacji, kiedy kierowca ma od 0,2 do 0,5 promila alkoholu mowa jest o wykroczeniu. Jeśli ma jednak powyżej 0,5 promila, popełnia już przestępstwo. Za wykroczenie grozi:

  • grzywna 2500 zł (w stanie recydywy 5000 zł)
  • zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat
  • 15 punktów karnych

W przypadku, kiedy poziom alkoholu w organizmie jest wyższy niż 0,5 promila, należy spodziewać się:

  • grzywny, ograniczenia wolności lub więzienia
  • kary od 5000 do 60 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej
  • 15 punktów karnych
  • zakazu prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pijany kierowca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy