Co oznaczają numery na radiowozach policyjnych? Można z nich sporo wyczytać

Każdy samochód uprzywilejowany należący do służb ma swoje oznaczenia taktyczne, które pozwalają go zidentyfikować. Tym razem przyglądamy się, co oznaczają litery i cyfry na radiowozach policji.

Litery i liczby na radiowozie - co oznaczają?

Ciągi liter i cyfr na pojazdach uprzywilejowanych nie są przypadkowe. W przypadku policji rozkodowanie oznaczeń nie jest skomplikowane, ponieważ informują wyłącznie o regionie, do którego jest przyporządkowana jednostka dysponująca radiowozem.

Służą do tego jedna lub dwie litery na początku oznaczenia (np. ZZ). Pozostałe cyfry to już indywidualny numer pojazdu, który znajduje się w zakresie 001-999. Poniżej przedstawiamy klasyfikację wyróżników literowych określających przyporządkowanie do konkretnej jednostki.

A - Komenda Główna Policji

Reklama

B, BB - woj. dolnośląskie

C, CC - woj. kujawsko-pomorskie

D, DD - woj. lubelskie

E, EE - woj. lubuskie

F, FF - woj. łódzkie

G, GG - woj. małopolskie

H, Y - woj. mazowieckie

J, JJ - woj. opolskie

K, KK - woj. podkarpackie

M, MM - woj. podlaskie

N, NN - woj. pomorskie

P, R - woj. śląskie

S, SS - woj. świętokrzyskie

T, TT - woj. warmińsko-mazurskie

U, UU - woj. wielkopolskie W,

WW - woj. zachodniopomorskie

Z, ZZ - Komenda Stołeczna

L - szkoły policyjne.

Dodatkowe oznaczenia radiowozów - co oznaczają?

Czasami na ulicach można spotkać radiowozy policji, które mają dodatkowe oznaczenia. Najczęściej jest to umieszczona od środka biała tablica lub karta z narysowanym czarnym trójkątem wpisanym w pomarańczowe tło.

Takie oznaczenie może się pojawić na radiowozach policji oraz innych służb, takich jak straż pożarna, straż graniczna, czy samochody ratownictwa medycznego. Czarny trójkąt równoboczny na czerwonym (z tyłu pojazdu) lub żółtym tle (z przodu pojazdu), a także okrąg o czarnej krawędzi informują o tym, że mamy do czynienia z "pojazdem specjalnym".

Oznacza to, że pojazd jest wykorzystywany do nietypowych, z perspektywy danej formacji, zadań. Dla kierowcy nie robi to żadnej ważnej informacji. W przypadku radiowozu policji może to być np. transport materiałów specjalnych. W czasie pandemii tak oznaczone samochody służyły do transportu osób z podejrzeniem koronawirusa lub wymazów medycznych. Na ich pokładzie znajdowały się dodatkowe elementy wyposażenia służące do realizacji zadań - np. kombinezony ochronne czy maski.

Specjalne oznaczenie radiowozu policji nie wyklucza podstawowego wykorzystania pojazdu wykorzystywanego w tej formacji, np. do prowadzenia interwencji czy kontroli drogowych.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama