Reklama

Zobacz, czym grożą niesprawne amortyzatory

Kiedy ostatni raz sprawdzałeś stan zawieszenia w swoim aucie? To, że nic nie piszczy i nie stuka, wcale nie znaczy, że wszystko jest w porządku...

Najczęściej dyskryminowane są amortyzatory. Usterki takich elementów jak sworznie wahaczy, końcówki drążków kierowniczych czy łączniki stabilizatorów łatwo wykryć. Z amortyzatorami jest gorzej, ponieważ stopnia ich zużycia nie da się określić samemu. Domowe sposoby typu"bujanie auta" czy wizualna kontrola ograniczająca się do stwierdzenia, że dany amortyzator jest "suchy" to za mało. Przynajmniej raz do roku powinno się zbadać stan amortyzatorów na stanowisku diagnostycznym.

Niestety w Polsce wciąż pokutuje przekonanie, że niektóre elementy wymienia się dopiero wtedy, gdy naprawdę się zepsują. Tymczasem amortyzator codziennie poddawany jest niezwykle trudnym warunkom pracy i powinien być traktowany jako element eksploatacyjny, na równi z klockami hamulcowymi czy filtrami. O tym, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć wiedzą wszyscy, mało kto stosuje się jednak do tej metody. Zaniedbanie wymiany zużytych amortyzatorów w krótkim czasie mocno odbije się do stanie naszego portfela. Niesprawny amortyzator destrukcyjnie wpływa na pozostałe elementy zawieszenia, które nie radzą sobie z przenoszeniem tak dużych obciążeń.

Reklama

Oczywiście pozostaje jeszcze jedna, najważniejsza kwestia. Bezpieczeństwo. Niesprawne amortyzatory maja wpływ na każdy aspekt prowadzenia auta. Samochód nie tylko gorzej tłumi nierówności ale też bardzo niepewnie prowadzi się w zakrętach i, co najważniejsze, zdecydowanie gorzej hamuje.

Dla tych, którzy wiedzą swoje i nie traktują konieczności wymiany amortyzatorów elementów zbyt poważnie, mamy coś specjalnego. Oto filmik, który przysłał nam jeden z internautów. Amortyzatory wozu, który odgrywa w nim główną rolę, czasy świetności mają już dawno za sobą... Zresztą, zobaczcie sami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: niesprawne | amortyzator | amortyzatory

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy