Reklama

Mercedes za 50 211 zł

27-letni mercedes, który należał do pisarza Stanisława Lema, został we wtorek sprzedany na internetowej aukcji za ponad 50 tys. zł.

Dokładnie za 50 211 złotych mercedesa 280 SE kupiła firma Geko- Kart z Tarnowskich Gór.

Znakomity pisarz był właścicielem auta od samego początku, czyli 1981 roku. Po jego śmierci rodzina przekazała samochód fundacji charytatywnej "Mam marzenie", która zajmuje się spełnianiem marzeń nieuleczalnie chorych dzieci.Aukcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Do licytacji włączyło się 61 osób.

Jesteśmy zaskoczeni ceną końcową, ponieważ to siedmiokrotność wartości materialnej auta - powiedział Grzegorz Chajdaś z fundacji Mam marzenie.

Samochód z benzynowym silnikiem 2,8 l o mocy 185 KM i z przebiegiem 109 tys. km, przekazała na aukcję rodzina zmarłego w 2006 roku pisarza. Stanisław Lem kupił auto w Berlinie Zachodnim wiosną 1981 roku. Mercedes był regularnie serwisowany w autoryzowanym warsztacie w Berlinie Zachodnim.

Reklama

Wielokrotnie przekraczał granicę pomiędzy Wschodem a krajami po drugiej stronie żelaznej kurtyny. Jego właściciel wykorzystywał go do przewożenia dóbr nieosiągalnych w komunistycznej Polsce, do których zaliczały się produkty takie jak szynka w puszkach i papier toaletowy. Jednocześnie za oparciem tylnej kanapy przemycana była "Kultura" paryska i inne pisma emigracyjne. Aby zza kanapy wydobyć te niewielkie książeczki - specjalne miniaturowe wydania, przeznaczone do przemytu na terytorium Polski - Stanisław Lem już w kraju w sklepie medycznym zaopatrzył się w szczypce porodowe.

Nie będzie to auto codziennego użytku - zapewnił nowy właściciel samochodu.

INTERIA.PL/RMF/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Mercedes | 50+

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy