Ile zarabia kierowca śmieciarki? Brudna robota potrafi się opłacać

Ile zarabia kierowca śmieciarki w Polsce? Znacząco mniej niż na Zachodzie, choć i u nas ta praca potrafi się opłacać. Trzeba jednak spełnić sporo warunków.

Wokół określenia "śmieciarz" skrywa się kilka funkcji, które mogą realizować zupełnie inne osoby. Można być bowiem kierowcą śmieciarki, operatorem tylnych szczęk, lewo lub prawoskrzydłowym oraz ustawiaczem śmietników.

Praca na śmieciarce - wady

Jedno jest pewne - praca na śmieciarce jest ciężka fizycznie, a do tego naraża na kontakt ze sporymi zanieczyszczeniami i hałasem. Do tego trzeba jeszcze mieć świadomość, że typowa zmiana rozpoczyna się zwykle o godzinie 4:30 rano.

Oprócz tego dochodzą jeszcze krzywdzące stereotypy utrwalane w naszym społeczeństwie od lat. Ile razy słyszeliśmy rodzica straszącego dziecko o tym, że zostanie śmieciarzem, gdy będzie się słabo uczyć?

Reklama

Pracownicy śmieciarek bardzo często i słusznie zwracają uwagę, że to nie oni powinni być określani mianem "śmieciarzy" tylko osoby, które potrafią poprawnie segregować śmieci lub wyrzucają je, gdzie popadnie.

Kierowca śmieciarki - zarobki

Jak podają różne źródła, pensja członków ekipy jeżdżącej śmieciarką zaczyna się w okolicach 3250 złotych brutto. Na dużo więcej mogą liczyć kierowcy śmieciarki, ponieważ taka osoba musi posiadać prawo jazdy kategorii C lub C+E. W takim przypadku w grę wchodzi pensja w wysokości 5-6 tys. złotych brutto. Oczywiście stawki uzależnione są od kilku czynników oraz miejsca, w którym wykonuje się tę pracę.

Mile widziane są dodatkowe uprawnienia na HDS - hydrauliczny dźwig samochodowy. Oprócz tego trzeba doskonale znać topografię miasta i być punktualnym. Okazuje się, że przy tych stawkach wcale nie brakuje chętnych do pracy, a większość firm może wybierać spośród szerokiej liczby chętnych.

Praca na śmieciarce - zarobki za granicą

Zarobki w Polsce w tej branży są dużo niższe w porównaniu z zachodem Europy czy Stanami Zjednoczonymi. Średnie zarobki pomocnika śmieciarza w Niemczech wynoszą nawet do 3,5 tys. euro miesięcznie. Inny, krajem w Europie, gdzie śmieciarze potrafią bardzo dobrze zarabiać jest Norwegia. Niektóre źródła podają kwoty na poziomie 40 tys. koron (ok. 18 tys. złotych). Średnia płaca w USA zaczyna się od kwoty 3 tys. dolarów miesięcznie. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kierowcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy