Reklama

Będzie Facebook w... aucie!

W ostatnich latach elektronika dokonała prawdziwej inwazji na samochody. Z większości systemów działających we współczesnych pojazdach kierowcy nawet nie muszą sobie zdawać sprawy. ABS-u czy ESP na co dzień nie widać, ale są i działają.

To jednak nie wszystko. Stosowne systemy zaczynają monitorować tzw. martwy kąt, kamery na podczerwień wykrywają ciepło wydzielane przez niewidocznych nocą pieszych, inne układy wyręczają kierowców mających problemy z parkowaniem.

Również coraz powszechniejsze nawigacje satelitarne niosą ze sobą nowe możliwości. Należąca do General Motors firma OnStar zajmuje się 24-godzinnym monitorowaniem samochodów wyprodukowanych przez ten koncern. W razie awarii, naciskając zaledwie jeden przycisk, kierowcy mogą połączyć się z dyspozytorem, który udzieli odpowiednich wskazówek. Z kolei w przypadku kolizji i wystrzelenia poduszek stosowny sygnał do centrum monitoringu wysyłany jest automatycznie.

Reklama

Obecnie OnStar pracuje nad systemem, który umożliwi kierowcy korzystanie z... Facebooka, a także rozwiąże problem odczytywania smsów. Dzięki połączeniu Bluetooth samochód sam odczyta poprzez pokładowy system audio nadchodzące wiadomości, a kierowca będzie mógł odpowiedzieć wybierając za pomocą przycisków na kierownicy jedną z predefiniowanych odpowiedzi typu "zadzwoń do mnie" czy "dostałem wiadomość, ale prowadzę". To rozwiązanie nie jest jakąś specjalną nowością, podobne możliwości ma stosowany już przez Fiata system Blue&Me.

Jak jednak wiadomo, Amerykanie oszaleli na punkcie Facebooka, dlatego OnStar pracuje nad technologią umożliwiającą korzystanie z tego serwisu podczas jazdy samochodem.

System rozpoznaje polecenia głosowe i umożliwia nagranie dźwiękowego statusu. Czyli np. możemy poinformować, że "właśnie jadę autem po jajka do sklepu, a jak już wrócę do domu, to zrobię z nich jajecznicę"... Układ potrafi również przeczytać (znów za pomocą pokładowego systemu audio) najnowsze wiadomości z facebooka.

Jak działa Facebook w samochodzie:

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów oraz już niebawem... samochód na weekend z pełnym bakiem! Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kierowcy | Facebook

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy