Reklama

336 km/h w 7 sekund!

Na pytanie jaki jest najszybszy samochód z dopuszczeniem do ruchu drogowego większość z nas skłoni się ku modelom Ferrari czy Lamborghini.

Osoby nieco bardziej interesujące się motoryzacją wskażą być może samochód Spykera, Saleena czy Pagani, a może najszybszego na Nurburgringu radicala, który jest tak naprawdę autem wyścigowym z homologacją drogową.

Reklama

Oczywiście wszystko rozbija się o definicję szybkości. Czy brać pod uwagę to, jak samochód zakręca (czyli czasy okrążeń), czy może tylko to jaką ma zdolność przyspieszania?

Jeśli przyjąć za decydujący ten ostatni współczynnik to odpowiedź na pytanie o najszybszy samochód będzie zaskakująca. Jest to amerykański chevrolet nova z 1966 roku!

Oczywiście nie jest to samochód seryjny, ale pojazd przygotowany do wyścigów na ćwierć mili. Ale uwaga, nie jest to zbudowana na ramie "wydumka" jakich pełno na amerykańskich torach (i które mogą otrzymać nadwozie przypominający dowolny samochód). Ten pojazd to prawdziwy chevrolet nova, w dodatku przystosowany do ruchu drogowego, którym jego właściciel samodzielnie dojeżdża na zawody pokonując nieraz i 1000 mil!

Samochód należący do Larry'ego Larsona napędzany jest podwójnie doładowanym silnikiem V8 (big block) o pojemności niemal 10 litrów (dokładnie 9258 ccm). Auto nigdy nie było na hamowni (!), ale właściciel szacuje, że moc jednostki napędowej wynosi około 2300 KM!

Za kierownicą tego pojazdu Larson dokonał ostatnio wielkiego wyczynu. Amerykanin wziął udział w zawodach Drag Week, których regulamin jest prosty: w ciągu pięciu dni, na pięciu różnych torach w pięciu różnych stanach odbywa się pięć zawodów. Wszystkie startujące pojazdy muszą samodzielnie pokonać trasę między arenami zmagań, gdyż holowanie czy przewożenie na lawecie jest zabronione. Zwycięża ten samochód, który uzyska najkrótszy czas ET, tor na którym tego dokona jest nieistotny.

Larson przez 5 dni pokonał swoim chevroletem 1200 mil po drogach publicznych, częściowo w deszczu, a do tego przejechał 1/4 mili w 6,95 s, mijając linię mety z prędkością 209,1 mil/h, czyli 336 km/h!

Czyż nie jest to najszybszy samochód świata dopuszczony do ruchu drogowego?

Najszybsze drogowe auto świata na filmie:

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: jaki | pytanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje