Reklama

To koniec aut z kratką?!

W ubiegłym roku dealerzy samochodów w Polsce byli przekonani, że gorzej już być nie może. Wprawdzie sprzedaż nowych aut w 2009 roku osiągnęła poziom 320 tys. aut, ale duża część z nich trafiła na rynek niemiecki.

Przed kompletnym krachem sytuację uratowały jedynie zakupy firm, które systematycznie dbają o wymianę swoich flot. Niestety wiele wskazuje na to, że najgorsze dopiero nadchodzi.

Reklama

Jak informuje instytut Samar, Komisja Europejska zezwoliła polskiemu rządowi na zniesienie całkowitego odpisu podatku VAT od nowych samochodów z homologacją ciężarową.

Oznacza to, że korzystne dla branży motoryzacyjnej przepisy pozwalające na odliczenie 100% podatku VAT od samochodów z tzw. "kratką" przestaną wkrótce obowiązywać. Zmiana przepisów może wejść w życie 1 stycznia 2011. Wiele wskazuje na to, że termin wprowadzenia nowej ustawy o podatku VAT zbiegnie się w czasie z wejściem w życie nowych przepisów regulujących kwestie opodatkowania samochodów nie tylko podatkiem VAT, ale też podatkiem dochodowym od osób fizycznych i prawnych.

Nowa ustawa to cios nie tylko w mocno osłabioną kryzysem branżę motoryzacyjną, ale też w przedsiębiorców. Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów zniknie bowiem możliwość odliczania podatku VAT od paliwa do samochodów osobowych. Co więcej, w tej sytuacji nie będzie miała zastosowania zasada praw nabytych. Oznacza to, że wszyscy właściciele samochodów osobowych - niezależnie od tego, czy ich samochody wyposażone są w kratkę, czy nie, będą traktowani w taki sam sposób, czyli będą tankować swoje samochody bez prawa do odliczenia podatku VAT - informuje Samar.

Wygląda więc na to, że dealerzy, którzy prognozowali, że w tym roku dobiją do dna mieli rację. Nie przewidzieli jednak, że dzięki działaniom władz, dno zacznie się jeszcze zapadać.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: dealerzy | Nie | VAT

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje