Tego nie wiedziałeś o ubezpieczeniu samochodu

Można ubezpieczyć się od kradzieży samochodu, jego rozbicia czy pęknięcia szyby, a nawet... od utraty wypracowanych przez lata zniżek za bezszkodową jazdę.

Osoby mające duże zniżki za bezszkodowość wiedzą, że ich utrata jest bardzo dotkliwa. Najczęściej szkoda wiąże się ze wzrostem składki nawet o kilkaset złotych. Dlaczego? Ponieważ powoduje spadek zniżki o 10 proc., a często nawet o 20 proc. W dodatku powrót do wypracowanego poziomu zniżek trwa najczęściej dwa lata.

Szczególnie baczną uwagę zwracają na zniżki osoby mające maksymalny ich poziom, czyli 60 proc., który wymaga 8-10 lat bezszkodowej jazdy.

Masz zniżki? Ubezpiecz je!

Obawiając się utraty zniżek warto rozważyć ich ubezpieczenie. Dotyczy to zarówno polis OC, jak i autocasco. Teoretycznie taka możliwość obejmuje wszystkich. Teoretycznie, ponieważ nie wszystkie firmy oferują ubezpieczenie.

Reklama

Należy pamiętać, że jest ono związane z OC lub AC, a więc można wykupić je tylko w tej samej firmie, w której ma się wspomniane polisy. Warto przy tym zwracać uwagę na szczegóły.

Przykładowo, jeśli prowadzi się działalność gospodarczą, nie można zabezpieczyć zniżek w PZU. Za to da się ubezpieczyć nawet 10-procentową zniżkę, a w Ergo Hestii 15-procentową. Tymczasem w HDI oraz MTU można zabezpieczyć tylko maksymalne zniżki, czyli 60 proc., otrzymywane dopiero po 6-8 latach bezwypadkowej jazdy.

Młodzi stażem kierowcy też muszą liczyć się z ograniczeniami. Mając mniej niż 25 lat (HDI, MTU) lub 26 lat (Ergo Hestia) czy też prawo jazdy krócej niż 3 lata (MTU) nie można chronić swoich zniżek. W MTU da się ubezpieczyć tylko dwie szkody w ciągu 3 lat, w PZU i Ergo Hestii jedną w ciągu roku, natomiast HDI jest bardziej liberalne - ubezpieczenie obejmuje dwie szkody w ciągu 12 miesięcy.

Jakie są jeszcze inne ograniczenia? Np. aby ubezpieczyć zniżki w Avivie, trzeba wykupić droższy wariant AC. Ponadto Aviva i HDI sprawdzają liczbę szkód w poprzednich 3 latach. Jeśli były dwie lub więcej, nie da się zabezpieczyć zniżek w tych firmach.

Czy warto ubezpieczać?

Ubezpieczenie zniżek może być dobrym interesem. Jednak jest to sprzedaż wiązana. Ubezpieczyciel też na tym bardzo korzysta - ubezpieczenie zniżek to świetny sposób, aby "przytrzymać" klienta, ponieważ obowiązuje ono tylko w konkretnej firmie.

Przykładowo: jeśli w 2011 r. zawarło się ubezpieczenie zniżek w firmie X i miało szkodę, to gwarancja braku utraty zniżki dotyczy tylko firmy X. Pomimo wykupienia ubezpieczenia zniżek, przenosząc OC i AC do innej firmy trzeba liczyć się z tym, że szkoda zostanie uwzględniona w przebiegu ubezpieczenia.

Jeśli co roku sprawdza się składkę w różnych firmach i tym samym często zmienia ubezpieczyciela wybierając najbardziej atrakcyjną ofertę, zabezpieczenie zniżek może być bezcelowe, ponieważ przenosząc polisę do innej firmy i tak się z niego nie skorzysta. Należy jednak pamiętać, że tak naprawdę nie jest najważniejszy poziom zniżek - najistotniejsze są zakres ubezpieczenia i finalna cena polisy.

tygodnik "Motor"
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy