Reklama

Sprzedałeś samochód? Nie zapomnij rozliczyć podatku

W ubiegłym roku sprzedałeś auto przed upływem pół roku od jego zakupu? Pamiętaj, wypełnij formularz PIT-36, nawet jeśli zwykle składałeś PIT-37.

Rozliczenie sprzedaży pojazdu dotyczy jedynie osób, które przed upływem 6 miesięcy sprzedały swój samochód. Nie ma znaczenia, czy zarobili, czy stracili na transakcji. Uwaga! Tu czeka pewna pułapka. Termin liczy się od końca miesiąca, w którym doszło do kupienia auta. Czyli osoba, która kupiła samochód 15 czerwca i sprzedała go 31 grudnia musi to rozliczyć, jeśli umowa sprzedaży została zawarta następnego dnia, już nie ma takiego obowiązku.

Reklama

Zeznanie podatkowe trzeba złożyć najpóźniej do 30 kwietnia roku następującego po sprzedaży i w tym samym terminie opłacić ewentualny podatek.

Inny formularz

Sprzedaż samochodu trzeba wykazać w zeznaniu PIT-36 w pozycji "Dochody i straty" w wierszu nr 8 "inne źródła". Uwaga! Osoby, które dotychczas wypełniały PIT-37 (mają dochody tylko z umowy o pracę), w tym przypadku już go nie składają. Wszelkie przychody razem z tymi ze sprzedaży pojazdu wpisują do formularza PIT-36 i to w nim sumują dochody.

Podstawą opodatkowania (według standardowej skali 18 lub 32 proc. w zależności do zarobków) jest dochód z pozycji 83 w PIT. Wylicza się go jako różnicę między przychodem (cena uzyskana ze sprzedaży, którą należy wpisać w poz. 81 zeznania), a kosztem jego nabycia (cena zakupu, którą należy wpisać w pozycji 82 w PIT-36). Do kosztu nabycia można także zaliczyć (dodać do ceny zakupu pojazdu) wszystkie udokumentowane wydatki, np. zakup części zamiennych czy koszty modernizacji, montażu dodatkowego wyposażenia w pojeździe.

W przypadku osób, które otrzymały pojazd jako darowiznę lub w spadku (sprzedały go przed upływem pół roku), jako koszt nabycia należy przyjąć 0 zł. W lepszej sytuacji są osoby, które wygrały pojazd w konkursie, mimo że nie zapłaciły za samochód, jako koszt uzyskania mogą wpisać wartość pojazdu, jaką miał określoną w konkursie (przyjętą wcześniej do wyliczenia 10 proc. ryczałtu od wygranych).

Oblicz stratę

Kierowcy, którzy na transakcji stracili (za swoje auto dostali mniej niż zapłacili) nie płacą podatku, ponieważ ponieśli stratę. Dodatkowo tę kwotę (ujętą we wcześniejszych zeznaniach) można odliczyć od przychodu (ale tylko ze sprzedaży pojazdu) przez kolejne 5 lat. Co to oznacza w praktyce? Jeśli kierowca w 2012 r. stracił na aucie 3000 zł, w 2013 r. ponownie, tym razem 2000 zł. Gdy np. w 2014 r. ponownie zakupi i sprzeda auto w ciągu pół roku, ale tym razem zarobi 5000 zł, to od zysku możne odliczyć straty ujęte w PIT z 2012 i 2013, czyli 5000 zł. W efekcie nie zapłaci podatku, bo jego dochód wynosi 0 zł.

Warto wiedzieć

1. Obowiązek rozliczenia sprzedaży samochodu mają osoby, które auto posiadały do pół roku (liczone od końca miesiąca, w którym kierowca kupił pojazd).

2. Sprzedaż samochodu rozlicza się na formularzu PIT-36, trzeba na nim uwzględnić pozostałe dochody, także te z tytułu umowy o pracę (zamiast w PIT-37).

3. Rozliczyć PIT oraz zapłacić ewentualny podatek trzeba do 30 kwietnia.

4. Wszelkie ulepszenia, naprawy pojazdu można dodać do kosztów uzyskania przychodu, co obniży ewentualną kwotę podatku.

5. Za nieuwzględnienie dochodu ze sprzedaży samochodu grozi od 168 do 33 600 zł grzywny.

6. Należny podatek 18 lub 32 proc. (w zależności od dochodów) płaci się od kwoty z rubryki 83. Jeśli kierowca nie ma żadnych nadpłat z podatku, będzie musiał tę kwotę przelać na konto urzędu skarbowego.

Polub MOTO INTERIA na Facebooku. Tam znajdziesz więcej zdjęć, ciekawostki i... konkursy. Do wygrania wkrótce samochód na weekend!. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

tygodnik "Motor"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje