Protest diagnostów samochodowych. Żądają podwyżki cen badań technicznych

Diagności samochodowi żądają waloryzacji opłat opłat za badania techniczne samochodów. Wskazują, że stawki nie zmieniały się od 18 lat, w efekcie prowadzenie stacji kontroli pojazdów staje się nierentowne. Dziś w Warszawie odbędzie się protest, ponadto na części stacji możemy mieć kłopoty ze zrobieniem przeglądu.

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów podkreśla, że stawki za badania techniczne pojazdów nie były zmieniane od 18 lat, co sprawia, że wiele stacji balansuje obecnie na granicy rentowności. Jak wylicza, w pierwszej połowie tego roku zamknięto 152 stacje.

Opłata za badanie techniczne samochodu nie zmieniła się od 18 lat

- Koszty wykonywania badań przez 18 lat istotnie się zmieniły. Minimalne wynagrodzenie w tym okresie wzrosło o 360 proc. - tłumaczył w rozmowie z RMF FM Marcin Barankiewicz - Prezes Zarządu PISKP. Sens miałaby waloryzacja na poziomie 150 zł netto za badanie samochodu osobowego - postulował. Należałoby też wprowadzić do ustawy Prawo o ruchu drogowym mechanizm automatycznej waloryzacji - np. o wskaźnik inflacji. Chodzi o to, żeby opłaty za badanie techniczne podążały za aktualną sytuacją gospodarczą - podkreślał gość RMF FM. 

Reklama

Branża obawia się zmian w przepisach

Sejmowa komisja infrastruktury ma dziś omawiać projekt zmiany systemu badań technicznych. Organizatorzy protestu obawiają się, że nowe przepisy wymuszą na branży zmiany, które będą dla niej "gwoździem do trumny". 

Miejscem zbiórki uczestników dzisiejszego protestu ma być Pasaż Wisławy Szymborskiej w Warszawie. Stamtąd o godz. 12 przejdą ulicami: Emilii Plater, Wspólną oraz Chałubińskiego przed gmach resortu infrastruktury. Planują złożenie petycji na ręce ministra Andrzeja Adamczyka. 

W czasie trwania protestu - w godz. 12-15 - nieczynna ma być ponad połowa warszawskich stacji badania kontroli pojazdów. Akcja ma jednak zasięg ogólnopolski i dołączenie do niej zapowiedzieli również przedsiębiorcy z różnych części Polski. Trudno jednak precyzyjnie oszacować, w ilu miastach zrobienie przeglądu samochodu może być dziś znacznie utrudnione. 

- Przedsiębiorcy przyłączają się oddolnie. Apelowaliśmy o to, aby w jakiejkolwiek formie się przyłączyć. Informacja rozchodzi się na forach dla diagnostów, za pomocą Facebooka - tłumaczył w RMF FM Prezes Zarządu Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów. 

Coraz mniej diagnostów na rynku

Kolejny problem branży, na który zwracają uwagę organizatorzy protestu, to coraz mniejsza liczba diagnostów na rynku. Jak wylicza PISKP, około 33,5 proc. to diagności w wieku 50-65 lat, a tych powyżej 65. roku życia jest przeszło 27 proc. Nie bez znaczenia są tutaj zarobki osiągalne w tej branży. 

 

Przywołał też rozmowę z jednym z przedsiębiorców z branży, który prowadzi stację w stolicy.

- Jemu z badania technicznego w tej chwili, po odliczeniu wszystkich kosztów, zostaje niecałe 10 złotych. Z tego musi sam siebie utrzymać i mieć odłożone jakieś środki na przyszłe inwestycje związane z modernizacją systemu badań technicznych - podsumował gość RMF FM.  

***

RMF FM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama