Reklama

Poprawa sprzedaży w październiku

Październik był kolejnym miesiącem bieżącego roku, w którym sprzedaż nowych samochodów na polskim rynku wzrosła, nie tylko w porównaniu do poprzedniego miesiąca (ponad 12%), ale również w porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku (ponad 14%). Osiągnięty poziom wzrostu był największym z dotychczas notowanych. Sprzedaż w ciągu dziesięciu miesięcy zamknęła się liczbą 257 791 sztuk. Pomimo poprawiającej się z miesiąca na miesiąc sytuacji, sprzedaż ta jest wciąż mniejsza (o prawie 10%) od sprzedaży notowanej w tym samym okresie roku ubiegłego.

Niestety, poprawa w zdecydowanie mniejsczym stopniu dotyczy polskich producentów. Ich sprzedaż w stosunku do roku ubiegłego jest wciąż o ponad 45% niższa. Należy jednak podkreślić, iż sprzedaż Fiata poprawia się. Październik był kolejnym miesiącem, w którym wynik miesięczny sprzedaży krajowego produktu Fiata był wyższy niż w październiku roku ubiegłego.

Reklama

Nie zanotowano żadnych zmian w rozwoju poszczególnych segmentów cenowych. Wciąż największym segmentem rynku pozostaje segment aut, których ceny przekraczają 50 tysięcy złotych.

Na koniec października średnia cena sprzedaży samochodów wyniosła 50 351 zł, a więc była o prawie 200 złotych wyższa niż we wrześniu.

Prognoza sprzedaży na listopad wskazuje na możliwość utrzymania się obserwowanego ostatnio trendu. Chociaż sprzedaż prawdopodobnie nie przekroczy 26 tysięcy sztuk (będzie niższa w stosunku do października o około 4%), to jednak w porównaniu do listopada roku ubiegłego powinna być wyższa o około 10%, co pozwoli na ponowne obniżenie sumarycznego spadku o dalsze 2%.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: poprawa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama