W tych sytuacjach możesz zapomnieć o odszkodowaniu z ubezpieczenia AC
Ubezpieczenie AC nie jest niewyczerpalnym budżetem, z którego możesz korzystać zawsze wtedy, kiedy uszkodzisz pojazd. O ile autocasco All Risks daje najszerszy zakres ochrony, o tyle uboższe umowy zawierają szereg wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczycieli. Sprawdź listę sytuacji, w których ubezpieczyciel prawdopodobnie nie wypłaci odszkodowania z AC.
To wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczycieli wydaje się oczywiste. W końcu nierozsądnym byłoby pożyczać pojazd młodszemu bratu, który nie zrobił jeszcze prawa jazdy. Zauważ jednak, że twoim samochodem kierują na co dzień obce osoby, których posiadania prawa jazdy nie jesteś w stanie stwierdzić. Swoje auto oddajesz czasem w prozaicznych sytuacjach, że nawet nie do końca rejestrujesz ten fakt na co dzień. Przykład? Samochodowa myjnia dotykowa, gdzie zostawiasz swoje auto pracownikom wraz z kluczykami czy parking hotelowy, gdzie twoje auto odstawia na miejsce parkingowe pracownik hotelu.
- Może się okazać, że pracownik myjni czy hotelu będzie miał stłuczkę z innym pojazdem podczas przestawiania twojego samochodu. Jeśli jednocześnie nie będzie posiadał prawa jazdy, Twoje ubezpieczenie AC nie zadziała, tzn. ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania za szkodę - Mówi Barbara Kowalczyk z mubi.pl.
Wybierasz się na zimowe ferie za granicę, dlatego postanowiłeś rozszerzyć swoje ubezpieczenie AC o terytorium całej Europy, a także o opcję utraty bagażu? Słusznie, pamiętaj jednak, że również i takie rozszerzenia polisy mają swoje ograniczenia.
Na przykład nie dostaniesz odszkodowania z tytułu ubezpieczenia AC, jeśli ktoś ukradnie Twój samochód na terytorium tzw. krajów podwyższonego ryzyka. Należą do nich m.in.:
- Rosja,
- Ukraina,
- Białoruś,
- Mołdawia.
Chcąc zabezpieczyć się przed kradzieżą w tych krajach, musisz wykupić dodatkowe ubezpieczenie na taką okoliczność. Zapłacisz za nie około 20% wartości swojej aktualnej polisy AC.
Rażące niedbalstwo to chyba najbardziej enigmatyczny zapis, jaki znajdziesz w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). I tak rzeczywiście jest, bo każdy ubezpieczyciel inaczej definiuje ten termin. To, co dla jednego towarzystwa będzie rażącym niedbalstwem, inne zinterpretuje jako standardową okoliczność, za którą wypłaci odszkodowanie. Z uwagi na płynność tego pojęcia sprawy, które klasyfikowane jako rażące niedbalstwo, często rozstrzyga się na drodze sądowej.
Przykładem jest sytuacja kobiety, której ukradziono kluczyki do samochodu, a następnie pojazd. Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania, bo do kradzieży kluczyków doszło w kawiarni - kluczyki znajdowały się w kieszeni płaszcza poszkodowanej, ten z kolei wisiał na wieszaku w kawiarnianej sali. Ubezpieczyciel posądził kobietę o rażące niedbalstwo i lekkomyślność. Sprawa skończyła się w Sądzie Najwyższym, który stwierdził, że kobieta zachowała się wystarczająco starannie, bo płaszcz miała cały czas w zasięgu swojego wzroku.
To pozytywny przykład rozpatrzenia sprawy na korzyść mało przezornego kierowcy. W wielu innych podobnych sytuacjach będziesz jednak musiał pożegnać się z odszkodowaniem z tytułu ubezpieczenia AC. Najpopularniejszą sytuacją, z którą spotykają się ubezpieczyciele w kontekście rażącego niedbalstwa jest ignorowanie przez kierowców autobusów i ciężarówek znaków drogowych wskazujących na wysokości mostów i wiaduktów. Nierzadko zdarza się więc, że kierowca ciężarówki próbuje sforsować most zawieszony niżej niż wynosi wysokość pojazdu, licząc na to, że "jakoś się uda". Taka sytuacja z dużym prawdopodobieństwem uznana zostanie za rażące niedbalstwo nie tylko przez ubezpieczyciela, ale także przez sąd.
Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem dokładnie przeczytaj OWU i zwróć szczególną uwagę na listę wyłączeń odpowiedzialności. Oprócz wspomnianych wyżej sytuacji liczy się także między innymi udział własny w szkodzie. To wartość szkody, poniżej której ubezpieczyciel nie wypłaci ci odszkodowania, za to za naprawę zapłacisz z własnej kieszeni. Najlepiej, by udział własny zapisany w twojej polisie wynosił 0 zł. Oczywiście pamiętaj, że im mniej wyłączeń i ograniczeń będzie zawierać twoja umowa, tym więcej zapłacisz za ubezpieczenie AC.