Reklama

Samochód, który przewiduje zderzenie

Samochód potrafiący przewidzieć zderzenie i samoczynnie podjąć działanie ratujące życie kierowcy i pasażerów wyprodukowała japońska Toyota. W nowoczesny system będą na razie wyposażone tylko najdroższe pojazdy japońskiego koncernu - lexusy.

Samochód wyposażony jest w mały radar, który ocenia odległość od obiektów, znajdujących się przed samochodem. Jeśli odległość ta gwałtownie maleje - w samochodzie automatycznie napinają się pasy bezpieczeństwa i włączają hamulce.

Reklama

Wszystkim steruje komputer pokładowy. Nawet jeśli nie uda się zapobiec zderzeniu, są duże szanse, że będzie ono mniej katastrofalne w skutkach. Toyota podkreśla, że w warunkach ogromnej konkurencji na rynku samochodowym wygrywają modele, w których postawiono na bezpieczeństwo i ekologię. Największy japoński producent samochodów wskazuje też, że przyczyną większości wypadków jest spóźniona reakcja kierowcy.

Już w przyszłym miesiącu w ten system bezpieczeństwa wyposażane będą modele Lexus, ale na razie tylko przeznaczone na rynek japoński. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie to wyposażenie standardowe, czy opcjonalne, i ile będzie kosztować.

RMF FM

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: przewidywać | kierowcy | zderzenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje