Reklama

Przeczytaj, żeby się nie zabić na autostradzie...

Uchodzą za jeden z bezpieczniejszych i szybszych kanałów transportu. Nie mamy ich w Polsce za wiele, a tempo budowy kolejnych odcinków często pozostawia wiele do życzenia. Autostrady nie są jednak strefami wolnymi od wypadków czy kolizji. Sprawdź, gdzie warto zachować szczególną ostrożność.

Według najnowszych danych przedstawionych przez policję, w 2012 roku na polskich autostradach doszło do 247 wypadków, w których zginęły 44 osoby. Najwięcej (149) zdarzyło się na autostradzie A4, najmniej (0) na A18.

A4 to najdłuższa Polska autostrada, która docelowo łączyć będzie wschód i zachód Polski. A18 jest w zasadzie zaczątkiem autostrady, bo na razie istnieje tylko jeden jej odcinek położony w województwie lubuskim.

- Można powiedzieć, że długość autostrady przekłada się na liczbę wypadków - komentuje Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. - Im dłuższa droga, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia na niej kolizji. Z drugiej strony kierowcy powinni pamiętać o zdrowym rozsądku na każdej z dróg, niezależnie od statystyk - podkreśla Florkowska. Jakich zachowań należy więc unikać?

Reklama

Niebezpieczna senność

Aby odpowiedzieć na to pytanie, wystarczy rzut na oka na przyczyny wypadków na autostradach. Podobnie jak w przypadku dróg krajowych, powodem największej liczby wypadków jest niezachowanie odpowiedniej prędkości (84 wypadki). Na drugim miejscu (42 wypadki) znalazło się zaśnięcie lub zmęczenie kierowcy.

Senność zmotoryzowanych spowodowana jest zwykle długotrwałą, monotonną jazdą i brakiem przerw na odpoczynek. Wypadki zdarzały się także z powodu niezachowania właściwej odległości między pojazdami i nieprawidłowej zmiany pasa ruchu.

Drogą krajową czy autostradą?

Pozostaje teraz odpowiedzieć na pytanie, czy autostrady są statystycznie bezpieczniejsze niż drogi krajowe? W Polsce łączna długość autostrad wynosi 1069 kilometrów, na których w 2012 roku doszło do 247 wypadków. Na drogach krajowych o twardej nawierzchni, liczących w sumie 18 801 kilometrów, doszło w 2012 roku do 8921 wypadków. Wychodzi więc na to, że na autostradach na 100 kilometrów przypadają średnio 23 wypadki. Na drogach krajowych utwardzanych współczynnik ten wynosi ok. 47.

Okazuje się zatem, że przynajmniej statystycznie podróż autostradą jest bezpieczniejsza niż ta, której trasa wiedzie przez drogi krajowe...

Dowiedz się więcej na temat: zabić

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy