Reklama

Podmyte drogi, osuwiska...

W Małopolsce uaktywniają się kolejne osuwiska. W miejscowościach Łapszanka i Szczawnica w pow. nowotarskim ziemia osunęła się na dwa domy mieszkalne. "Zakopianka" jest już przejezdna, ale osuwiska spowodowały utrudnienia na innych drogach regionu.

Jak poinformował rzecznik nowotarskiej straży pożarnej Piotr Krygowski, mieszkańcy zagrożonego domu w Łapszance nie chcą się ewakuować. "Osuwisko w Szczawnicy zostało zabezpieczone i nie zagraża już budynkom" - dodał.

Reklama

Kolejne osuwisko uaktywniło się na górze Snozka, przez którą przebiega droga wojewódzka nr 969 z Nowego Targu do Starego Sącza. "Osuwisko utworzyło dwumetrową wyrwę w drodze. Na miejscu policja kieruje ruchem" - powiedział Krygowski.

Z powodu osuwisk zamknięta została również droga lokalna między Skawą a Naprawą w pow. nowotarskim oraz ponownie droga prowadząca do Sromowiec Niżnych.

Przed południem osuwisko zablokowało przejazd w obu kierunkach drogą krajową nr 7, czyli popularną "zakopianką" w miejscowości Krzeczów między Pcimiem a Skomielną Białą w powiecie myślenickim. Po południu służby drogowe uporały się z osuwiskiem i droga jest już przejezdna.

Biuro Prasowe Wojewody Małopolskiego apeluje do kierowców, aby w miarę możliwości powstrzymać się od podróży po Małopolsce.

***

Na Podkarpaciu, mimo lepszej pogody, w sobotę nadal nieprzejezdnych jest kilka odcinków dróg krajowych. Prawie wszystkie zablokowane fragmenty dróg zostały podmyte przez wodę.

Z powodu osuwisk w Dukli nieprzejezdna dla samochodów ciężarowych jest droga krajowa nr 9 z Radomia do granicy ze Słowacją w Barwinku. W konsekwencji niemożliwy jest dojazd do granicy polsko-słowackiej w Barwinku. Utrudnienia mogą potrwać kilka dni.

Zamknięta z powodu zalania przez wodę jest też droga krajowa nr 19 w Stobiernej k. Rzeszowa. Z kolei w Bukowej k. Dębicy osuwisko spowodowało zamknięcie drogi krajowej nr 73. Natomiast w Trześni k. Tarnobrzegu zamknięta jest droga krajowa nr 77.

Nieprzejezdna jest też droga krajowa nr 28 w Topolinach k. Jasła. Jezdnia w tym miejscu została podmyta. Jak zaznaczył Międlar, blokada może potrwać kilka dni.

Jak poinformował w sobotę PAP rzecznik prasowy podkarpackiej policji Paweł Międlar, odblokowana została natomiast droga krajowa nr 4 w Pilznie.

W piątek wieczorem zamknięty został tam most na Wisłoce, ponieważ wezbrany nurt rzeki porwał kontener socjalny firmy remontującej most. Następnie kontener uderzył w dźwig, który stał w wodzie, obok mostu i był wykorzystywany do jego remontu. Żuraw niebezpiecznie przechylił się w stronę mostu. Kierowcy zmuszeni byli korzystać z objazdów. Obecnie nie ma już tam utrudnień.

Droga krajowa nr 4 prowadzi od granicy z Niemcami do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej.

Na Podkarpaciu nieprzejezdnych jest nadal wiele dróg lokalnych; zerwanych też jest kilkanaście mostów.

***

Na drogach krajowych w całym województwie świętokrzyskim nadal panują utrudnienia w ruchu. Jak poformowała Małgorzata Pawelec z kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, całkowicie zamknięta jest droga krajowa 77 Lipnik - Stalowa Wola na odcinku od skrzyżowania z ulicą Portową w Sandomierzu, do granicy województwa świętokrzyskiego z podkarpackim.

Policja kieruje ruchem lokalnym na drodze krajowej nr 77 od jej skrzyżowania z drogą nr 79 w Sandomierzu, na lewym brzegu Wisły, do skrzyżowania z ulicą Portową. Kierowcy jadący tranzytem kierowani są na inne przeprawy mostowe.

Przez kilka godzin w piątek zamknięta była droga krajowa nr 79 Warszawa - Sandomierz - Kraków w Połańcu, z powodu uszkodzenia nasypu przy moście. Ruch przywrócono częściowo po południu. Samochody poruszają się tam jednym pasem jezdni - poinformował Grzegorz Dudek z zespołu prasowego świętokrzyskiej policji.

Rano, po uszkodzenia mostu na rzece Czarnej - woda podmyła skarpę - drogę zamknięto. Przez kilka godzin jadący trasą byli kierowani przez policję na objazdy.

Sytuacja jest zmienna. W każdej chwili policja na wniosek sztabu przeciwpowodziowego może zadecydować o zamknięciu kolejnych odcinków dróg.

Zamknięte odcinki dróg - stan na 5 czerwca, godz 18.00:

Województwo opolskie

dk 94 zamknięta północna obwodnica Opola. Wytyczono objazd przez Wrzoski - Bierkowice - Opole

Województwo podkarpackie

dk 9 m. Dukla droga na odcinku Dukla - Barwinek zamknięta dla samochodów ciężarowych, wyznaczono objazd dla samochodów osobowych

przez Miejsce Piastowe - Rymanów - Daliowa (dw. nr 887) - Tylawa (dw. nr 897)

dk 77 m. Trześń - Gorzyce w km 24+000 do 27+900

dk 73 m. Bukowa

dk 73 m. Kołaczyce

dk 73 m. Kamienica Dolna

dk 28 m. Jasło -Trzcinica

Województwo świętokrzyskie

dk 77 m. Sandomierz (odc. Węzeł Kraków - gr. woj. świętokrzyskiego/podkarpackiego)

Województwo pomorskie

dk 90 - przeprawa promowa w Korzeniewie

Województwo małopolskie

dk 87 - Piwniczna - Podolnik

Województwo mazowieckie

dk 57 - m. Maków Mazowiecki

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: skrzyżowania | policja | utrudnienia | osuwisko | województwo | droga krajowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy