Reklama

Nie zapniesz? Zapłacisz. Także w taxi

Europejska Organizacja Policji Ruchu Drogowego w dniach od 11 do 17 kwietnia w całej Europie prowadzi jednodniowe działania kontrolne ukierunkowane na egzekwowanie przepisów dotyczących używania pasów bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, że obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa spoczywa nie tylko na kierowcy. Pasy jest zobowiązany zapiąć również pasażer z przodu, a jeśli pojazd jest wyposażony w pasy tylne - także pasażerowie tylnej kanapy.

W wypadku kontroli policyjnej mandatem karnym w wysokości 100 zł ukarany zostaje nie tylko pasażer, który jechał bez pasów, ale także kierowca pojazdu (nawet jeśli sam pasy zapiął).

Zdają się o tym zapominać pasażerowie i kierowcy taksówek. Co prawda, taksówkarze ze względów bezpieczeństwa (możliwość obrony przed agresywnym pasażerem) są zwolnieni z obowiązku zapinania pasów, jednak obowiązek ów spoczywa na pasażerach i w razie kontroli policyjnej zarówno taksówkarz, jak i pasażerowie zostaną ukarani mandatami.

Reklama

Warto o tym pamiętać, mimo że policja taksówkami, które nie przekraczają przecież prędkości, interesuje się nader rzadko... Ale pasy zapinamy przecież dla własnego bezpieczeństwa.

Porozmawiaj na Forum.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: pasażerowie | pasy | taxi | Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje