Kolejna wymiana praw jazdy?!
Decyzja o wprowadzeniu jednolitego prawa jazdy dla całej Unii Europejskiej zapadnie być może już w marcu - przewiduje austriacki minister transportu Hubert Gorbach.
Gorbach powiedział w czwartek na unijnej naradzie szefów resortów transportu w Bregencji (stolica austriackiego kraju związkowego Vorarlberg), że porozumienie w tej sprawie, na szczeblu rady ministrów transportu, zapadnie w końcu marca, a najpóźniej w czerwcu - informuje niemiecka agencja dpa.
Jednolite unijne prawo jazdy ma utrudnić życie fałszerzom oraz ułatwić pracę organom ścigania. Obecnie w Unii Europejskiej funkcjonuje ok. 120 różnych wzorów praw jazdy.
Gorbach przewiduje, że unijne prawo jazdy będzie miało format karty kredytowej i będzie wydawane na 10 lat. Ministrowie nie zdołali jednak osiągnąć dotąd porozumienia w sprawie terminu wprowadzenia jednolitego prawa jazdy i okresu przejściowego. Zgodnie uznali natomiast, że otrzymanie takiego prawa jazdy na podstawie dotychczasowego nie będzie wymagać ponownego składania egzaminu, bądź wykonywania dodatkowych badań lekarskich.
Oczywistym wydaje się natomiast, że koszty związane z wymianą dokumentu poniosą kierowcy. Tymczasem w Polsce nie została zakończona jeszcze poprzednia wymiana papierowych dokumentów na plastikowe wielkości karty kredytowej. Przypomnijmy, że nawet chociaż poprzedni dokument był ważny bezterminowo, to przestawał upoważniać do prowadzenia samochodów do czasu uiszczenia 76 zł opłaty za wydanie nowego dokumentu. Termin wymiany ostatnich papierowych praw jazdy mija 30 czerwca br.
Na szczęście absurdnalność sytuacji rozumie polski rząd. Jak poinformował Tomasz Piętka z ministerstwa transportu i budownictwa, projekt nowej dyrektywy unijnej regulującej sprawy praw jazdy jest już gotów i czeka na akceptację Parlamentu Europejskiego. Polska jest w grupie kilku krajów, które blokują wprowadzenie tej dyrektywy.
"Nie zgadzamy się na wymianę wszystkich praw jazdy, które obecnie są wydane" - powiedział Piętka.
Zgodnie z zapisami nowej dyrektywy, wszystkie prawa jazdy w Unii Europejskiej miałyby mieć jednakowy wzór. "Wymagałoby to od nas wymiany wszystkich praw jazdy, w tym niedawno już wymienionych na plastikowe. Nasze nowe plastikowe prawa jazdy są bowiem zgodne z obowiązującą obecnie dyrektywą" - powiedział Piętka.