Reklama

Czy właściciel Mercedesa śpi spokojnie?

Nastały ciężkie czasy dla polskiego rynku motoryzacyjnego. Sprzedaż aut spada, więc producenci i dystrybutorzy żyją w ciągłym stresie. Polacy rezygnują z aut, bo nie mają gotówki i boją się nerwów związanych ze spłatą kredytu. Czy przynajmniej posiadacze samochodów śpią spokojnie? Odpowiedzi na te pytania zawiera raport firmy Claritas Polska dotyczący rynku motoryzacyjnego w Polsce. Analiza została przygotowana na podstawie danych zebranych od polskich gospodarstw domowych, które wypełniły Ogólnopolski Kwestionariusz Produktów i Usług.

Jak się okazuje 60% polskich gospodarstw domowych deklaruje posiadanie samochodu. Nienajlepsza kondycja budżetów domowych odbija się oczywiście na wieku posiadanych aut. 56% właścicieli samochodów jeździ pojazdem, który ma więcej niż 9 lat. Jedynie co piąty zmotoryzowany Polak posiada auto, które nie ukończyło jeszcze trzech lat.

Procentowo najwięcej zmotoryzowanych mieszka w Wielkopolsce i województwie opolskim. Jednak w przeważającej części są to samochody małe i tanie. Drogimi "wózkami rozbijają się" mieszkańcy terenów zachodniopomorskich oraz województwa lubuskiego. Najmniej luksusowych aut można spotkać na Podkarpaciu.

Reklama

Kupując luksusowy samochód należy się liczyć z pewnymi konsekwencjami. Właścicielom samochodów tej klasy nie żyje się lekko. Wśród nich, w porównaniu z posiadaczami samochodów innych marek, mamy największy odsetek osób zainteresowanych kupnem środków antystresowych. Przodują właściciele Mercedesów (27%) i BMW (23%). Co ciekawsze również w tym gronie znajdziemy najwięcej osób troszczących się o przyszłość swoich najbliższych. Co trzeci Polak jeżdżący Mercedesem i co trzeci jeżdżący BMW jest ubezpieczony na okoliczność swojej śmierci. Jednak najbardziej o zabezpieczenie swojej rodziny dbają kierowcy jeżdżący ... Toyotami (37%).

Wiele osób decyduje się jednak na kupno wymarzonych samochodów, obojętnie za gotówkę czy na kredyt. Tak jest w przypadku Mercedesów, których 11% zostało kupionych przy wsparciu kredytem. Jeszcze częściej zaciągają kredyty Polacy, którzy kupują samochody marki Hyunday (12%) oraz Kia (11%).

Pewnym jest, że dobre lub złe samopoczucie ma również związek z zaciągniętymi kredytami. Warto zauważyć, że posiadacze Mazd, wśród których odsetek zaciągających kredyty jest najniższy i wynosi 6% są najmniej dotknięci problemem stresu. Jedynie 10 % z nich zadeklarowało zainteresowanie środkami antystresowymi.

Raport Claritas Polska jest najlepszym dowodem na to, iż wybierając markę nowego samochodu nie należy bagatelizować analiz rynkowych i statystyk. Jest to warunek, który może nam zapewnić spokojne życie i mocny sen na długie lata.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: właściciel

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy