Reklama

Czy jesteś superkierowcą?

Superkierowca weźmie pod uwagę każdy najdrobniejszy szczegół otaczającej go sytuacji. A Ty tak potrafisz?

Obserwowanie otoczenia można rozłożyć na kilka prostszych czynników:

Reklama

1. Wygląd drogi

Musisz mieć świadomość nie tylko, co jest bezpośrednio przed Tobą, lecz także, co znajduje się w pewnej odległości, a także w oddali. Dostrzegając odpowiednio wcześniej skrzyżowanie-pułapkę możesz dostosować prędkość i położenie dopóki wiesz, że nikt nie wyskoczy (lub nie może wyskoczyć) z drogi poprzecznej.

Wcześniejszy rzut oka na zakręt daje czas na ocenę, na ile jest trudny do pokonania, i zaplanowanie prędkości, z jaką można bezpiecznie w niego wejść.

2. Inni uczestnicy ruchu

Pamiętajmy, ludzie są dość nieprzewidywalni. Dlatego jeśli widzisz inny pojazd dojeżdżający do skrzyżowania lub oczekujący na nim (także taki, który ma zamiar skręcić w lewo z kierunku przeciwnego) musisz ocenić co tamten kierowca może zrobić.

Jeśli postanowi ruszyć nie czekając na swoją kolejność, musisz być na to przygotowany i wiedzieć, co zrobić, żeby zminimalizować niebezpieczeństwo.

Jeśli przewidzisz błąd innego kierowcy jadącego z naprzeciwka, będziesz mógł przyjąć stosowne położenie na drodze, kontrolować prędkość i przenieść nogę na pedał hamulca, będziesz miał szansę uniknięcia kraksy.

3. Piesi

Musisz zawsze brać pod uwagę, że każdy pieszy może zrobić cos nieoczekiwanego, szczególnie dzieci, choć dorosłych dotyczy to także. Pamiętaj, że piesi zmieniają kierunek poruszania się znacznie szybciej niż pojazdy.

Superkierowca

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: położenie | prędkość

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje