Reklama

Buspasy dla motocyklistów. Ale nie dla rowerzystów

Motocykliści będą mogli jeździć jednym pasem z autobusami. Kraków jako pierwsze duże miasto w Polsce dopuścił możliwość jazdy na motocyklach tak zwanymi buspasami.

Krakowscy motocykliści starali się o zmianę przepisów od półtora roku. Do pomysłu udało im się przekonać zarządców dróg, policję i miejskich urzędników.

- Poprawi to nasze bezpieczeństwo - podkreśla w rozmowie z IAR Szczęsny Filipiak z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Motocyklistów "MotoAutostrada" - Umożliwi szybsze i bezpieczniejsze poruszanie się po mieście. Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, które dało nam taką możliwość, ale to jest przykład zaczerpnięty z Londynu, gdzie od kilku lat tak poruszają się motocykliści i wszystkie statystyki wykazują, że się to opłaca - mówi Szczęsny Filipiak.

Reklama

W Londynie po zmianie przepisów nieznacznie zwiększyła się liczba stłuczek na buspasach, jednak o kilka procent spadła liczba wypadków z udziałem motocyklistów.

Krakowscy motocykliści dostali prezent od władz miasta po tym, jak wcześniej sami rozdawali na Rynku Głównym słodycze z okazji "motomikołajek".

Na rynku zgromadziło się ponad 150 motocyklistów przebranych za świętych Mikołajów, anioły i diabły. Od pierwszego stycznia będą mogli w sumie poruszać się 27 kilometrami buspasów w Krakowie.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: buspasy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje