Bulc: Polska zaczęła od złych statystyk

Szybkiemu rozwojowi infrastruktury drogowej w Polsce musi nadal towarzyszyć poprawa bezpieczeństwa na drogach - powiedziała w piątek dziennikarzom komisarz UE ds. transportu Violeta Bulc po spotkaniu z minister infrastruktury i rozwoju Marią Wasiak.

"Polska była źle oceniana, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach, ale pierwsze oznaki poprawy pokazują naprawdę pozytywny trend. To musi być kontynuowane, bo zaczęliście ze złymi statystykami" - zaznaczyła komisarz. Zapowiedziała, że kolejne statystyki dotyczące bezpieczeństwa na drogach zostaną opublikowane pod koniec marca. "I zobaczymy, jak Polska wtedy wypadnie. Ogólnie, jest to jeden z tematów, do którego cały czas przywiązujemy wagę i będziemy zachęcać kraje członkowskie do podejmowania bardzo zdecydowanych środków i działań, zwłaszcza te kraje, gdzie statystyki nie są dobre" - powiedziała komisarz.

Reklama

"Ogólnie kładziemy nacisk na koleje, bo są doskonałym środkiem do osiągnięcia dwóch efektów, jeśli chodzi o emisję CO2 i rozwiązywanie problemu zagęszczonego ruchu. Obecnie na poziomie europejskim mamy przesunięcie w stronę projektów kolejowych, na co zwracamy uwagę" - zaznaczyła Bulc. Zapowiedziała jednak, że uszanuje podział środków unijnych na infrastrukturę transportową, jaki wynegocjowała Polska: 60 proc. na drogi i 40 proc. na koleje.

"Było duże zainteresowanie UE, żeby Polska kładła większy nacisk na rozwój kolei, mieliśmy więc nadzieję, że 60 proc. funduszy pójdzie na kolej, a tylko 40 proc. na drogi. Wynegocjowaliście to i teraz jest odwrotnie i szanuję to" - zapewniła.

Środki na transport są dostępne m.in. w nowym funduszu infrastrukturalnym Connecting Europe Facility (CEF). Komisarz powiedziała, że z zadowoleniem przyjęła wiadomość, że Polska zamierza zgłosić pewne projekty w pierwszym naborze, który kończy się 26 lutego.

Innymi tematami rozmowy komisarz z polską minister była Transeuropejska sieć transportowa (TEN-T) oraz czwarty pakiet kolejowy liberalizujący ten rynek w UE.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama