Reklama

43 st. C na drodze...

Upał w całej Polsce.

Topi się jak masło asfalt na drogach. Jak to możliwe, że na gorącym południu Europy, w USA albo w Australii tak się nie dzieje?

Podczas gdy na drodze międzystanowej I-15 między Los Angeles a Las Vegas wśród pustynnych piasków śmigają ogromne amerykańskie ciężarówki, w zielonej Polsce przy 30 stopniach C asfalt odkształca się i topi.

Problem w tym, że twardszy asfalt nie topiłby się latem, za to kruszyłby się zimą.

Z podobnym klimatem jak nasz muszą sobie radzić Niemcy i Amerykanie. W obu krajach ok. 60 proc. dróg zbudowanych jest nie z czarnego asfaltu, tylko szarego betonu. W Polsce ta technologia nie jest używana prawie wcale.

Reklama

Koszty budowy betonowych dróg są porównywalne z asfaltowymi. Drogi te są dużo bardziej odporne na temperatury i trwalsze, więc oszczędza się na naprawach w przyszłości. Dlatego w Europie Zachodniej w wielu miejscach pokrywa się drogi asfaltowe betonem.

A jakie będą drogi budowane na Euro 2012? Betonowe czy asfaltowe? I czy w ogóle będą?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: asfalt

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy