Reklama

301 Euro za rozmowę...

Wielu z nas spędza urlopy podróżując samochodem po Europie. W takich wyprawach bardzo przydaje się telefon komórkowy.

Jednak kierowcy powinni zwrócić uwagę na to, w jaki sposób korzystają z telefonu podczas jazdy samochodem. Rozmowa bez zestawu głośnomówiącego w większości europejskich krajów wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu.

Reklama

W ostatnich latach w wielu europejskich krajach nastąpiło znaczące zaostrzenie przepisów prawa dotyczących kar za prowadzenie samochodu i równoczesne rozmawianie przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego. W ostatnim roku restrykcyjne ustawodawstwo zostało wprowadzone w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Hiszpanii, co wiąże się z bezwzględnym zakazem rozmawiania przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu bez zestawów głośnomówiących. Wysokość mandatów wynosi od 21 Euro w Austrii do 301 Euro w Hiszpanii.

W kilku krajach UE poza karami pieniężnymi kierowca może również zostać ukarany punktami karnymi. Polscy kierowcy na razie nie tracą punktów za prowadzenie i rozmowę przez telefon, ale już ich francuscy koledzy tak. We Francji kierowcy dostają dwa punkty karne, jeżeli zostaną przyłapani na rozmowach przez komórkę podczas jazdy. Nie jest to mało, biorąc pod uwagę fakt, że utrata 12 punktów wiąże się z koniecznością powtórzenia egzaminu na prawo jazdy.

Dodatkowo w wielu krajach możemy obserwować wzrost liczby wydanych mandatów dla kierowców rozmawiających przez komórkę. Na przykład w Norwegii w pierwszych czterech miesiącach 2004 roku ukarano 600 kierowców czyli aż dwa razy tyle, ile w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Przykładowe mandaty za rozmowę przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu, bez użycia zestawu głośnomówiącego:

Holandia   139 Euro
Norwegia   121 Euro
Hiszpania   91 - 301 Euro
Luxemburg   74 Euro
Włochy     68 Euro
Dania     67 Euro
Szwajcaria   67 Euro
Belgia     60 Euro
Finlandia   50 Euro
Polska     43 Euro
Niemcy     40 Euro
Wlk. Brytania 30 Euro
Portugalia   25 Euro
Francja    22 - 75 Euro
Austria    21 Euro
Źródło: JABRA, GN Netcom A/S

Porozmawiaj na Forum.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: urlop | jazdy | kierowcy | komórkowy | telefon komórkowy | telefon

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje