Zamarznięta klapka paliwa. Jak sobie z tym poradzić?

Zimą w czasie mocnych mrozów, a także opadów marznącego deszczu lub śniegu, może dojść do zamarznięcia klapki wlewu paliwa. Są jednak sposoby na to, by sobie z tym poradzić.

Nie wszyscy kierowcy mają ten komfort, by swoje auto trzymać w garażu. Kiedy samochód stoi na zewnątrz, zimą jest on narażony na działanie warunków atmosferycznych, które mogą sprawić kłopoty. Jednym z problemów jest przymarznięta klapka paliwa. Gdy klapka wlewu paliwa jest zamarznięta, zwykle nie można jej otworzyć. W niektórych przypadkach może być ona lekko uniesiona, ale nie da się jej przekręcić. Klapka może być również pokryta lodem lub szronem. Gdy temperatura spada poniżej zera, woda zawarta w powietrzu może zamarznąć. Woda ta może znajdować się na klapce, w jej mechanizmie otwierania lub w okolicy wlewu paliwa.

Reklama

Jak otworzyć zamarzniętą klapkę paliwa?

Przede wszystkim wybierając się na stację w zamrożonym aucie sprawdź, czy klapka otwiera się bez problemu, zaoszczędzi to nerwów już na miejscu, gdy okaże się, że jest problem z jej otwarciem. Istnieje kilka sposobów na otwarcie zamarzniętego korka/klapki paliwa. Najprostszym sposobem jest podjechanie samochodem do ciepłego miejsca, np. do garażu lub parkingu w galerii. Po kilku minutach lód powinien stopić się i klapka otworzy się bez problemu. Jeśli nie masz możliwości podjechania samochodem do ciepłego miejsca, możesz spróbować otworzyć klapkę za pomocą suszarki do włosów. Używaj suszarki na najniższej mocy i kieruj strumień powietrza na krawędzie klapki. Pamiętaj, aby nie kierować strumienia powietrza bezpośrednio na mechanizm otwierania klapki, aby go nie uszkodzić.

Innym sposobem na otwarcie zamarzniętego korka czy klapki do wlewu paliwa jest użycie odmrażacza do szyb. Odmrażacz można kupić w każdym sklepie motoryzacyjnym. Nałóż odmrażacz na krawędzie klapki i poczekaj kilka minut. Lód powinien rozpuścić się i klapka otworzy się bez problemu. Zwróć uwagę na rodzaj stosowanego środka, bo agresywna chemia może zniszczyć lakier. Możesz też użyć letniej wody do polania okolic wlewu paliwa. Pamiętaj, aby po tej operacji wytrzeć dokładnie klapkę i korek, by woda znów nie zamarzła. Jeśli nie chcesz polewać wody bezpośrednio na samochód może wypełnić worek ciepłą wodę i przyłożyć go do zamarzniętego miejsca - powinno pomóc.

Zamarznięta klapka paliwa - czego unikać?

  • Nie próbuj otwierać zamarzniętego korka paliwa na siłę. Możesz uszkodzić mechanizm otwierania klapki lub samą klapkę.
  • Nie polewaj zamarzniętego korka paliwa gorącą wodą. Może to spowodować pęknięcie klapki lub innego elementu.
  • Nie podważaj zamarzniętego korka paliwa kluczem lub innym narzędziem. Może to spowodować uszkodzenie klapki lub samego wlewu paliwa.

Jak nie doprowadzić do zamarznięcia klapki paliwa?

Niektórzy kierowcy stosują preparat WD-40, ale część mechaników ostrzega, że może być on szkodliwy dla materiałów gumowych, uszczelek i tworzyw sztucznych. Lepiej użyć preparatu na bazie silikonu, takiego jaki może być wykorzystywany do smarowania np. uszczelek. Warto też posmarować zamek, a potem usunąć nadmiar silikonu i smaru.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wlew paliwa | paliwo | tankowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy