Zakup używanych felg. Na co zwrócić uwagę, żeby nie stracić pieniędzy?

Duże felgi potrafią całkowicie zmienić wygląd samochodu. Jednak nie zawsze trzeba wydawać majątek, żeby kupować ładne obręcze. Na rynku co rusz pojawiają się oferty za ułamek ceny, czasami można złapać prawdziwe okazje. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wybierania i zakupu używanych felg.

Popularnym sposobem na poprawę wyglądu samochodu jest zakup niedrogich i używanych obręczy. To element wyposażenia, który można poddawać profesjonalnej regeneracji. Dostępność używanych felg jest w Polsce bardzo duża. To efekt dużej liczby importowanych samochodów z zagranicy. Używane felgi można znaleźć w komisach, ogłoszeniach w internecie, a także na giełdach.

Jak sprawdzić felgi przed zakupem?

Bardzo często okazuje się, że za ułamek ceny można kupić świetnie wyglądające i na dodatek oryginalne felgi. Przed zakupem warto jednak sprawdzić stan takich obręczy. Najlepiej zrobić to w najbliższym punkcie wulkanizacyjnym. Jeśli sprzedawca będzie niechętny na taką propozycję, lepiej od razu odpuścić zakup.

Reklama

Można spróbować zrobić to samemu, ale trzeba zrobić to bardzo uważnie i poddać wnikliwemu sprawdzeniu każdą obręcz. Widoczne odkształcenia, rysy czy pęknięcia sygnalizują, że felgi są w kiepskim stanie i były mocno eksploatowane.

Czasem mogą się pojawić wady, które podczas kontroli wzrokowej nie będą widoczne, ale ujawnią się podczas jazdy. Są to wszelkiego rodzaju mikropęknięcia, nieprawidłowa geometria czy słaba konstrukcja. Jazda na takich felgach nie będzie bezpieczna.

Na koniec warto sprawdzić wymiary obręczy. Wielu kierowców zwraca uwagę na średnicę i rozstaw otworów montażowych. Przed zakupem warto też zwrócić uwagę na średnicę i szerokość, co umożliwi dobór odpowiednich opon. Oprócz tego warto poznać rozstaw, osadzenie, nośność i stosunek do mocy silnika w samochodzie.

Przed zakupem warto zwrócić uwagę, czy felgi posiadają jakiekolwiek certyfikaty. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że mają odpowiednią jakość wykonania. Warto poszukać takich oznaczeń jak np. ECE, ISO 9001, PIMOT czy TUV.

Felgi po których widać ślady użytkowania mogą być delikatnie uszkodzone lub porysowane. Jednak wiele z tych mankamentów można naprawić. Na rynku jest wiele warsztatów specjalizujących się w renowacji felg.

Co można naprawiać w felgach?

Kupując używane felgi warto upewnić się, czy dane uszkodzenie będzie można naprawić. W przypadku felg stalowych zadanie jest łatwiejsze, ponieważ materiał jest bardziej elastyczny. Natomiast w felgach aluminiowych ryzyko pęknięcia jest dużo większe, ponieważ stop jest bardziej kruchy i podatny na uszkodzenia. Już delikatny nacisk może spowodować pękanie.

Z aluminiowej felgi łatwo usunąć skrzywienia skutkujące bocznym biciem koła. W ostateczności można odciąć i wymienić bęben po stronie wewnętrznej obręczy. Pęknięć po zewnętrznej stronie nie naprawia się, ponieważ nie gwarantują one wystarczającej trwałości, a co za tym idzie, bezpiecznego użytkowania samochodu.

Poszukując wymarzonych felg warto od razu odrzucić egzemplarze, które są mocno pogięte lub połamane. Kupując używane felgi warto upewnić się, że koszt napraw i lakierowania będzie niższy od zakupu używanego zestawu kół w dobrym stanie.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy